Sites and assignments for wrestling’s 2023 regional dual team tournaments are now available for all three classifications, following the latest rankings from the Iowa Wrestling Coaches and Officials Association.

Regional duals for all three classes are scheduled for 6 p.m. on Tuesday, Jan. 31. The top eight teams in each class qualify for the State Dual Team Tournament, set for Saturday, Feb. 4 at Xtream Arena in Coralville.

Updated in 2023: The top 24 ranked teams each class according to the latest IWCOA rankings will compete at eight regional duals with the highest-ranked teams hosting, if possible and practical within geographic areas.

The top-ranked team at each site receives a bye during the first round. The winner of the first round dual wrestles the top-ranked team in the final. Finals matchups are listed as to-be-determined (TBD) below. 

For more information on dual team tournament policies, view the postseason manual. 

REGIONAL DUAL ASSIGNMENTS

CLASS 3A

 

At Southeast Polk

First Round: Dallas Center-Grimes vs. Waukee Northwest

Final: Southeast Polk vs. TBD

At Waverly-Shell Rock

First Round: Prairie, Cedar Rapids vs. Epworth, Western Dubuque

Final: Waverly-Shell Rock vs. TBD

At Bettendorf

First Round: Pleasant Valley vs. North Scott

Final: Bettendorf vs. TBD

At Ankeny

First Round: Bondurant-Farrar vs. Iowa City, City High

Final: Ankeny vs. TBD

At Valley, West Des Moines

First Round: Indianola vs. Norwalk

Final: Valley, W.D.M. vs. TBD

At Ankeny Centennial

First Round: Carlisle vs. Dowling Catholic, W.D.M.

Final: Ankeny Centennial vs. TBD

At Linn-Mar, Marion

First Round: Dubuque, Hempstead vs. Fort Madison

Final: Linn-Mar, Marion vs. TBD

At Johnston

First Round: Johnston vs. LeMars

Final: Fort Dodge vs. TBD

CLASS 2A

 

At Osage

First Round: Clarion-Goldfield-Dows vs. Algona

Final: Osage vs. TBD

At West Delaware

First Round: Independence vs. Dike-New Hartford

Final: West Delaware vs. TBD

At Sergeant Bluff-Luton

First Round: Atlantic vs. Boyden-Hull/Rock Valley

Final: Sergeant Bluff-Luton vs. TBD

At Mount Vernon

First Round: Assumption, Davenport vs. PCM

Final: Mount Vernon vs. TBD

At Creston

First Round: Glenwood vs. Albia

Final: Creston vs. TBD

At Humboldt

First Round: Winterset vs. Ballard

Final: Humboldt vs. TBD

At Webster City

First Round: Crestwood, Cresco vs. Carroll

Final: Webster City vs. TBD

At Williamsburg

First Round: Notre Dame/West Burlington vs. Knoxville

Final: Williamsburg vs. TBD

CLASS 1A

 

At Don Bosco, Gilbertville

First Round: West Hancock vs. Columbus Catholic, Waterloo

Final: Don Bosco, Gilbertville vs. TBD

At Wilton

First Round: Interstate 35, Truro vs. Belle Plaine

Final: Wilton vs. TBD

At Alburnett

First Round: MFL MarMac vs. Jesup

Final: Alburnett vs. TBD

At Nashua-Plainfield

First Round: Lake Mills vs. Pocahontas Area

Final: Nashua-Plainfield vs. TBD

At Emmetsburg

First Round: West Sioux, Hawarden vs. Kingsley-Pierson

Final: Emmetsburg vs. TBD

At Logan-Magnolia

First Round: West Monona vs. Nodaway Valley

Final: Logan-Magnolia vs. TBD

At Lisbon

First Round: Lisbon vs. Pleasantville

Final: Wapsie Valley vs. TBD

At Woodbury Central

First Round: Hinton vs. Missouri Valley

Final: Woodbury Central vs. TBD

Fareway Start Fresh