2022 TENNIS

Tennis Graphic
Musco Lighting, we make it happen.

2022 STATE INDIVIDUAL TOURNAMENT

Singles & Doubles | May 24-25, 2022

Class 2A Singles & Doubles

Class 1A Singles & Doubles

 

SINGLES & DOUBLES

May 24-25

Class 2A

Veterans’ Memorial Tennis Center, Cedar Rapids

Class 1A

Byrnes Park, Waterloo

 

INDIVIDUAL TOURNAMENT INFORMATION

Coaches’ Seeding Meetings: Sunday, May 22

Class 2A Indoor Site: Hawkeye Tennis & Recreation Complex, 2820 Prairie Meadow Dr., Iowa City

Class 1A Indoor Site: Black Hawk Tennis Club, 1005 Black Hawk Dr., Waterloo

Programs: Complimentary

 

NEWS

District Sites

Postseason Assignments

District Results

 

2022 TEAM TOURNAMENT

Tuesday, May 31

Class 2A

Semifinals

Pleasant Valley 5, Valley, W.D.M. 0

Iowa City, West 5, Waukee Northwest 1

Consolation

Waukee Northwest vs. Valley, W.D.M.

Championship

Iowa City, West 5, Pleasant Valley 1

 

 
Class 1A

Semifinals

Xavier, Cedar Rapids 5, Spencer 0

Pella 5, Wahlert Catholic, Dubuque 3

Consolation

Wahlert Catholic, Dubuque 5, Spencer 4

Championship

Xavier, Cedar Rapids 5, Pella 2

1A: LINEUPS & SCORES

TEAM TOURNAMENT INFORMATION

Coaches’ Seeding Meetings: Wednesday, May 25

Class 2A Indoor Site: Genesis Health Club, 10930 Hickman Road, Des Moines

Class 1A Indoor Site: Roger Knapp Tennis Center, 2421 Clark Street, Des Moines

Programs: Complimentary

 

TEAM

May 31

Class 2A

Prairie Ridge Sports Complex, Ankeny

Class 1A

Waveland Tennis Courts, Des Moines

 

2022 TEAM SUBSTATES & QUARTERFINALS

Wednesday, May 18 at 8:30 a.m., unless noted

Class 2A

At Ames

Substate Final

Marshalltown 5, Ames 0

Waukee Northwest 5, Dowling Catholic, W.D.M. 2

Quarterfinal

Waukee Northwest 5, Marshalltown 0

 

At Cedar Rapids, Washington

Substate Final

Iowa City, West 5, Mason City 0

Cedar Rapids, Washington 5, Cedar Rapids, Jefferson 4

Quarterfinal

Iowa City, West 5, Cedar Rapids, Washington 0

 

At Muscatine

Substate Final

Linn-Mar, Marion 5, North Scott, Eldridge 0

Pleasant Valley 5, Ottumwa 0

Quarterfinal

Pleasant Valley 5, Linn-Mar, Marion 0

 

At Valley, West Des Moines

Substate Final

Johnston 5, Ankeny Centennial 3

Valley, West Des Moines 5, Waukee 1

Quarterfinal

Valley, West Des Moines 5, Johnston 0

Class 1A

At Kuemper Catholic, Carroll

Substate Final

Spencer 5, Kuemper Catholic, Carroll 0

Denison-Schleswig 5, Estherville Lincoln Central 1

Quarterfinal

Spencer 5, Denison-Schleswig 3

 

At Pella Christian

Substate Final

Ballard 5, Pella Christian 1

Pella 5, Shenandoah 0

Quarterfinal

Pella 5, Ballard 1

 

At South Tama County

Substate Final

Boone 5, Maharishi, Fairfield 0

Xavier, Cedar Rapids 5, Grinnell 0

Quarterfinal

Xavier, Cedar Rapids 5, Boone 0

 

At Waverly-Shell Rock

Substate Final

Decorah 5, Marion 0

Wahlert Catholic, Dubuque 5, Waverly-Shell Rock 0

Quarterfinal

Wahlert Catholic, Dubuque 5, Decorah 3

 

2022 TEAM PRELIMINARY SUBSTATE

Friday, May 13 at 10:00 a.m., unless otherwise noted

Class 2A

Waukee 5, Lewis Central 0

Mason City 5, Cedar Rapids, Kennedy 3

Ottumwa 5, Burlington 0

Cedar Rapids, Washington 5, Bettendorf 4

Dowling Catholic, W.D.M. 5, Fort Dodge 1

North Scott, Eldridge 5, Dubuque, Senior 3

Johnston 5, Sioux City, East 0

Ames 5, Urbandale 3

Class 1A

Grinnell 5, North Polk, Alleman 2

Marion 5, Camanche 2

Waverly-Shell Rock 5, Clear Lake 1

Kuemper Catholic, Carroll 5, Atlantic 1

Maharishi, Fairfield 5, Mount Pleasant 2

Pella Christian 5, Oskaloosa 2

Shenandoah 5, Glenwood 4

Estherville Lincoln Central 5, Spirit Lake/Okoboji 2