2020 BASKETBALL

Graphic of a basketball
Fareway Meat & Grocery - Proud supporter of IHSAA

State Tournament Results

Monday, March 9

Class 1A Quarterfinals 

Montezuma 75, Martensdale-St. Marys 50 | BOX SCORE

Wapsie Valley, Fairbank 49, Lake Mills 45 | BOX SCORE

Bishop Garrigan, Algona 55, Springville 52 | BOX SCORE

West Fork, Sheffield 55, St. Mary’s, Remsen 53 | BOX SCORE

Class 2A Quarterfinals

North Linn, Troy Mills 56, West Sioux, Hawarden 51 | BOX SCORE

Treynor 69, Pella Christian 53 | BOX SCORE

Boyden-Hull 57, Woodward-Granger 26 | BOX SCORE

Tuesday, March 10

Class 2A Quarterfinal

Camanche 67, Monticello 52 | BOX SCORE

Class 3A Quarterfinals

Norwalk 72, Harlan 37 | BOX SCORE

Ballard 54, Center Point-Urbana 48 | BOX SCORE

Clear Creek-Amana 59, Mount Vernon 45 | BOX SCORE

Sergeant Bluff-Luton 58, Pella 43 | BOX SCORE

Class 4A Quarterfinals

Waukee 58, North Scott, Eldridge 50 | BOX SCORE

Ankeny Centennial 53, Davenport, North 51 | BOX SCORE

Wednesday, March 11

Class 4A Quarterfinals

Ankeny 68, Iowa City, West 54 | BOX SCORE

Cedar Falls 64, Dowling Catholic, W.D.M. 62 | BOX SCORE

Class 1A Semifinals

Wapsie Valley, Fairbank 57, Montezuma 42 | BOX SCORE

Bishop Garrigan, Algona 66, West Fork, Sheffield 52 | BOX SCORE

Class 2A Semifinals

Boyden-Hull 64, Camanche 49 | BOX SCORE

North Linn, Troy Mills 79, Treynor 58 | BOX SCORE

Thursday, March 12

Class 1A Consolation

Montezuma 78, West Fork, Sheffield 72 | BOX SCORE

Class 2A Consolation

Camanche 77, Treynor 66 | BOX SCORE

Class 3A Semifinals

Norwalk 79, Ballard 61 | BOX SCORE

Sergeant Bluff-Luton 55, Clear Creek-Amana 46 | BOX SCORE

Class 4A Semifinals

Waukee 68, Ankeny Centennial 62 | BOX SCORE

Ankeny 71, Cedar Falls 57 | BOX SCORE

Friday, March 13

Class 3A Consolation

Clear Creek-Amana 76, Ballard 73 (OT) | BOX SCORE

Class 4A Consolation

Cedar Falls 65, Ankeny Centennial 58 | BOX SCORE

Class 1A Championship

Wapsie Valley, Fairbank 65, Bishop Garrigan, Algona 53 | BOX SCORE

Class 2A Championship

Boyden-Hull 64, North Linn, Troy Mills 51 | BOX SCORE

Class 3A Championship

Norwalk 70, Sergeant Bluff-Luton 68 | BOX SCORE

Class 4A Championship

Ankeny 78, Waukee 70 | BOX SCORE

 
State Tournament Statistical Leaders

Class 4A  |  Class 3A  |  Class 2A  |  Class 1A

 

All-Tournament Team

 

Class 4A
  • Tucker DeVries, Waukee
  • Landon Wolf, Cedar Falls
  • Cody McCullough, Ankeny Centennial
  • Payton Sandfort, Waukee
  • Braxton Bayless, Ankeny (captain)
Class 3A
  • Tyler Johnson, Norwalk
  • Tyler Schrepfer, Clear Creek-Amana
  • Connor Drew, Ballard
  • Daniel Wright, Sergeant Bluff-Luton
  • Bowen Born, Norwalk (captain)
Class 2A
  • Keyton Moser, Boyden-Hull
  • Austin Hilmer, North Linn
  • Marcus Kelderman, Boyden-Hull
  • Tanner Te Slaa, Boyden-Hull
  • Austin Miller, North Linn (captain)
Class 1A
  • Angelo Winkel, Bishop Garrigan (captain)
  • Kiks Rosengarten, Wapsie Valley
  • Trey Shearer, Montezuma
  • John Joyce, Bishop Garrigan
  • Gunner Meyer, Wapsie Valley
 
Postseason

District & Substate Brackets

Postseason Schedules & Scores

2020 Postseason Manual

2020 Stat Book