2021 FOOTBALL

Graphic of an american football
Musco Lighting, we make it happen.
Championship Games

Thursday, Nov. 18

EIGHT-PLAYER

CAM, Anita 42, Easton Valley 40 | BOX SCORE

CLASS A

West Hancock, Britt 19, Grundy Center 14 | BOX SCORE

CLASS 1A

Van Meter 17, West Sioux, Hawarden 14 | BOX SCORE

CLASS 4A

Lewis Central 32, Xavier, Cedar Rapids 24 (3OT) | BOX SCORE

Friday, Nov. 19

CLASS 2A

Southeast Valley 30, West Lyon, Inwood 13 | BOX SCORE

CLASS 3A

Harlan Community 42, Boyden-Hull/Rock Valley 28 | BOX SCORE

CLASS 5A

Southeast Polk 24, Ankeny 7 | BOX SCORE

SEMIFINALS

Team listed last will be the home team.

2A, 1A, A, 8P: Matchups determined by coaches’ seeding meeting including all quarterfinal qualifiers on Nov. 3-4.

5A, 4A, 3A: Matchups determined by final RPI ranking.

Wednesday, November 10
EIGHT-PLAYER

CAM, Anita 66, Audubon 29 | BOX SCORE

Easton Valley 42, St. Mary’s, Remsen 36 | BOX SCORE

Thursday, November 11
CLASS A

West Hancock, Britt 37, East Buchanan, Winthrop 0 | BOX SCORE

Grundy Center 28, Woodbury Central, Moville 7 | BOX SCORE

CLASS 4A

Lewis Central 35, Waverly-Shell Rock 10 | BOX SCORE

Xavier, Cedar Rapids 40, Winterset 14 | BOX SCORE

Friday, November 12
CLASS 1A

Van Meter 28, Beckman Catholic, Dyersville 7 | BOX SCORE

West Sioux, Hawarden 24, Dike-New Hartford 21 (2OT) | BOX SCORE

CLASS 5A

Ankeny 35, Valley, West Des Moines 13 | BOX SCORE

Southeast Polk 33, Iowa City, City High 7 | BOX SCORE

Saturday, November 13
CLASS 2A

Southeast Valley 50, Waukon 14 | BOX SCORE

West Lyon, Inwood 20, Williamsburg 14 (OT) | BOX SCORE

CLASS 3A

Boyden-Hull/Rock Valley 42, Solon 0 | BOX SCORE

Harlan Community 45, Humboldt 19 | BOX SCORE

QUARTERFINALS

 

 8P: Thursday, November 4 at 7 p.m.
5A, 4A, 3A, 2A, 1A, A: Friday, November 5 at 7 p.m.

CLASS 5A

POD #1
 Southeast Polk 38, Dowling Catholic, W.D.M. 28

POD #2
Iowa City, City High 32, Cedar Rapids, Kennedy 13

POD #3
 Valley, West Des Moines 40, Pleasant Valley 14

POD #4
Ankeny 37, Prairie, Cedar Rapids 7

CLASS 4A

POD #1
 Winterset 28, Decorah 19

POD #2
Xavier, Cedar Rapids 24, Webster City 13

POD #3
Waverly-Shell Rock 36, Bondurant-Farrar 25

POD #4
Lewis Central 35, Indianola 21

CLASS 3A

POD #1
Boyden-Hull/Rock Valley 50, Sergeant Bluff-Luton 14

POD #2
 Humboldt 42, Independence 21

POD #3
Harlan Community 38, Nevada 0

POD #4
Solon 23, West Delaware 19

CLASS 2A

POD #1
West Lyon, Inwood 24, Central Lyon/George-Little Rock 7

POD #2
 Southeast Valley 34, OABCIG 28

POD #3
Williamsburg 32,  West Marshall, State Center 6

POD #4
 Waukon 28, North Fayette Valley 14

CLASS 1A

POD #1
West Sioux, Hawarden 31, Underwood 14

POD #2
Van Meter 31, ACGC 13

POD #3
Dike-New Hartford 38, Sigourney/Keota 14

POD #4
Beckman Catholic, Dyersville 35, MFL MarMac 6

CLASS A

POD #1
West Hancock, Britt 27, Hartley-Melvin-Sanborn 0

POD #2
 Woodbury Central, Moville 26, Logan-Magnolia 7

POD #3
Grundy Center 28, North Tama, Traer 7

POD #4
East Buchanan, Winthrop 12, Wapsie Valley, Fairbank 0

EIGHT-PLAYER

POD #1
St. Mary’s, Remsen 64, Don Bosco, Gilbertville 42

POD #2
Easton Valley 67, Kee, Lansing 22

POD #3
Audubon 34, WACO, Wayland 30

POD #4
CAM, Anita 64, Newell-Fonda 13

ROUND OF 16

 

First Round: 5A, 4A, 3A

Second Round: 2A, 1A, A, 8P

 

Friday, October 29 | 7 p.m. kickoff

CLASS 5A

POD #1
Southeast Polk 57, Johnston 7
Dowling Catholic, W.D.M. 38, Linn-Mar, Marion 13
POD #2
Cedar Rapids, Kennedy 23, Dubuque, Senior 9
Iowa City, City High 47, Urbandale 21
POD #3
Valley, West Des Moines 35, Ankeny Centennial 21
Pleasant Valley 42, Cedar Falls 14
POD #4
Prairie, Cedar Rapids 24, Bettendorf 6
Ankeny 42, Waukee Northwest 3

CLASS 4A

POD #1
Decorah 14,  North Scott, Eldridge 10
Winterset 24, Clear Creek-Amana 17
POD #2
Xavier, Cedar Rapids 45, Burlington 8
Webster City 57, Norwalk 20
POD #3
Waverly-Shell Rock 42, Cedar Rapids, Washington 14
Bondurant-Farrar 36, Fort Dodge 9
POD #4
Indianola 41, Carlisle 0
Lewis Central 46, Spencer 16

CLASS 3A

POD #1
Boyden-Hull/Rock Valley 49, Sioux Center 7
Sergeant Bluff-Luton 44, Algona 14
POD #2
Humboldt 47, Hampton-Dumont/CAL 6
Independence 26, Benton Community 6
POD #3
Harlan Community 45, Ballard 0
Nevada 34, ADM, Adel 26
POD #4
West Delaware 48, Grinnell 0
Solon 24, Assumption, Davenport 17

CLASS 2A

POD #1
West Lyon, Inwood 35, Spirit Lake 7
Central Lyon/George-Little Rock 42, Clear Lake 7
POD #2
Southeast Valley 50, Iowa Falls-Alden 13
OABCIG 34, Greene County 14
POD #3
Williamsburg 35, PCM 0
West Marshall, State Center 26, Mid-Prairie, Wellman 14
POD #4
Waukon 40, Camanche 0
North Fayette Valley 27, Monticello 14

CLASS 1A

POD #1
 Underwood 35, Western Christian, Hull 0
West Sioux, Hawarden 45, Ridge View 20
POD #2
ACGC 34, South Central Calhoun 14
Van Meter 42, Woodward-Granger 0
POD #3
Dike-New Hartford 35, Pella Christian 14
Sigourney/Keota 18, Columbus Catholic, Waterloo 7
POD #4
Beckman Catholic, Dyersville 24, West Branch 7
MFL MarMac 21, Regina, Iowa City 7

CLASS A

POD #1
West Hancock, Britt 31, South O’Brien, Paullina 7
Hartley-Melvin-Sanborn 26, North Butler, Greene 7
POD #2
Woodbury Central, Moville 35, Southwest Valley 0
Logan-Magnolia 34,  Mount Ayr 7
POD #3
Grundy Center 6, Earlham 0
North Tama, Traer 12, Lynnville-Sully 8
POD #4
Wapsie Valley, Fairbank 7, North Linn, Troy Mills 6
East Buchanan, Winthrop 12, Lisbon 8

EIGHT-PLAYER

POD #1
St. Mary’s, Remsen 46,Kingsley-Pierson 6
Don Bosco, Gilbertville 54, Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 20
POD #2
 Easton Valley 60, English Valleys, North English 7
Kee, Lansing 42, Turkey Valley, Jackson Junction 40
POD #3
WACO, Wayland 50, Martensdale-St. Marys 8
Audubon 62, Montezuma 14
POD #4
CAM, Anita 46, Fremont-Mills, Tabor 20
Newell-Fonda 39, Lenox 14

FIRST ROUND: 2A, 1A, A, 8P

 

Friday, October 22

All kickoffs at 7 p.m.

CLASS 2A

West Lyon, Inwood 42, Garner-Hayfield-Ventura 8
Southeast Valley 46, Sheldon 7
Spirit Lake 46, Osage 20
Waukon 38, West Liberty 24
Monticello 41, Union, LaPorte City 35
Williamsburg 40, Clarke, Osceola 0
West Marshall, State Center 42, Centerville 0
Greene County 55, Roland-Story 14
Central Lyon/GLR 38, Estherville Lincoln Central 23
OABCIG 56, Red Oak 0
Clear Lake 41, Unity Christian, Orange City 28
North Fayette Valley 29, New Hampton 28
Camanche 35. Wahlert Catholic, Dubuque 20
Mid-Prairie, Wellman 35, Northeast 28
Iowa Falls-Alden 35, Davis County, Bloomfield 25
PCM 14, Clarinda 13

CLASS 1A

West Sioux, Hawarden 57, West Monona, Onawa 7
South Central Calhoun 34, Emmetsburg 13
Dike-New Hartford 49, Eagle Grove 0
Beckman Catholic, Dyersville 42, South Hardin 6
Regina, Iowa City 41, Cascade 19
Sigourney/Keota 34, Durant 8
Van Meter 77, Pleasantville 14
Underwood 49, Nodaway Valley/Orient-Macksburg 3
Western Christian, Hull 21, Kuemper Catholic, Carroll 7
Woodward-Granger 7, Interstate 35, Truro 0
MFL MarMac 18, Denver 13
Columbus Catholic, Waterloo 27, Aplington-Parkersburg 13
West Branch 35, Cardinal, Eldon 6
Pella Christian 42, Mediapolis 21
ACGC 40, South Hamilton, Jewell 22
Ridge View 14, Treynor 0

CLASS A

Hartley-Melvin-Sanborn 70, Tri-Center, Neola 54
West Hancock, Britt 43, Alta-Aurelia 7
Grundy Center 35, Saint Ansgar 8
North Linn, Troy Mills 46, Nashua-Plainfield 16
Lisbon 30, Bellevue 27
Lynnville-Sully 40, Highland, Riverside 15
Mount Ayr 34, Madrid 20
Woodbury Central, Moville 46, AHSTW, Avoca 12
South O’Brien, Paullina 21, IKM-Manning 7
North Butler 12, Starmont 0
Wapsie Valley, Fairbank 28, Alburnett 6
East Buchanan 44, Newman Catholic, Mason City 29
North Tama, Traer 23, Wapello 20
Earlham 28, Belle Plaine 0
Southwest Valley 53, Ogden 22
Logan-Magnolia 42, Gehlen Catholic, LeMars 14

EIGHT-PLAYER

Turkey Valley, Jackson Junction 54, Springville 12
CAM, Anita 66, East Mills 0
St. Mary’s, Remsen 48, Exira/Elk Horn-Kimballton 12
Kingsley-Pierson 30, Harris-Lake Park 13
Don Bosco, Gilbertville 54, Tripoli 12
Easton Valley 69, Dunkerton 8
WACO, Wayland 39, Edgewood-Colesburg 36
Montezuma 36, New London 34
Martensdale-St. Marys 74, BGM, Brooklyn 52
Lenox 52, Lamoni 8
Kee, Lansing 50, Northwood-Kensett 45
Audubon 55, Stanton/Essex 20
Newell-Fonda 63, Janesville 8
GTRA 58, Gladbrook-Reinbeck 28
English Valleys, North English 36, Southeast Warren 15
Fremont-Mills, Tabor 68, Baxter 38