2018 State Track & Field Preview

Updated: May 16, 2018

 

By Bud Legg, IHSAA information director

 

2018 Preview of Boys’ State Track & Field Events

Record Information: Performances recorded in tenths are hand-timed rounded to the next tenth per timing regulations. Those performances in hundredths are fully automatic.

The State Meet went metric in 1978 when Drake University reconstructed its track. Fully Automatic Timing (hundredths) also began in 1978 for meets held at Drake. A time in tenths after 1978 means that FAT system failed and they went to back up hand-held times (in tenths); or the State Meet was not held at Drake Stadium.

State Meet Records & Class Records are only those established at the State Meet and at a metric distance. An all-time best can be set in any sanctioned meet of four or more schools/teams. Performances in yards have been have been preserved in IHSAA all-time best lists in yards.

 

2017 Final Top 5 Team Finishes

Class 1A Class 2A Class 3A Class 4A
1. Lisbon 89
1T. Madrid 61
1. Marion 69
1. Valley, W.D.M. 73
2. Pekin 45
1T. KP/WC 61
2. Mount Vernon 58
2. Waukee 69
3. Central Lyon 43
3. Albia 42
3. Dallas Center-Grimes 45
3. Western Dubuque 54
4. Sigourney 37
4. Beckman, Dyersville 34
4. Sergeant Bluff-Luton 40
4. Cedar Falls 48
5. Hudson 36
5T. Dike-New Hartford 29
5T. Anamosa 29
5T. Boone 39
5T. Carlisle 39
5. Waterloo, West 42

Wheelchair Scoring Results

1-T) Bondurant-Farrar 32; 1-T) Southeast Polk 32; 3) Roland-Story 31; 4) Lisbon 17; 5) Lawton-Bronson 14

 

Changes in Classification from 2017

Class 4A: None

Class 3A: Up from 2A: Anamosa, Boyden-Hull/Rock Valley, Clear Lake; New: Iowa City, Liberty.

Class 2A: Down from 3A: Greene County, Union, LaPorte City; West Liberty; Williamsburg; Up from 1A: Colfax-Mingo, Lake Mills, Logan-Magnolia, Manson Northwest Webster, Mount Ayr, Pekin, West Sioux.

Class 1A: Down from 2A: BCLUW, Belmond-Klemme, Central Decatur, I-K-M, Manning; Madrid, Tri-Center, Neola; South Winneshiek.

 

2017 State Results & 2018 Drake Relays Results

Notes: SQM Leader is top time or placement out of State Qualifying Meet; Returning 2017 place-winners listed in bold (relays may have different participants); Class information below underlined class records.

DISCUS

Iowa State Meet Record: 197-05, Tom Yezek, Northwood-Kensett, 2016

Iowa All-Time Best: 207-08, Scott Crowell, Mason City, 1978

2018 Drake Relays: 1) Dawson Ellingson, Hudson, 186-09; 2) Nick Phelps, KP-WC, 184-02; 3) Trajan Walhof, Sioux Center, 171-05; 4) Logan Jones, Lewis Central, 168-10; 5) Jonathan Gannon, Iowa City, West, 168-00; 6) Sam Hanna, Pleasant Valley, 164-11; 7) Cam Jones, Cedar Rapids, Kennedy, 162-08; 8) Matt Visliesel, Mount Vernon, 160-09.

Class 4A Record: 192-06, Nick Brayton, Iowa City West, 2007

SQM Leader: Logan Jones, Lewis Central, 177-08

2017 Finish: 1) Jackson Corker, CR Kennedy, 174-05; 2) Bedale Naba, Valley, WDM, 171-11; 3) Ross Secaur, Urbandale, 163-10; 4) Riley Higgins, Linn-Mar, 162-00; 5) Cole Webster, Bettendorf, 161-08; 6) Logan Jones, Lewis Central, 160-01; 7) Cameron Backer, Co. Bluffs Thomas Jefferson, 158-10; 8) Jacob Wiggins, Waukee,158-07

Class 3A Record: 190-10, Tristan Wirfs, Mount Vernon, 2017

SQM Leader: Matt Visliesel, Mount Vernon, 171-00

2017 Finish: 1) Tristan Wirfs, Mount Vernon, 190-10; 2) Colbey Wadsworth, Boone, 168-09; 3) Spencer Cuvelier, Crestwood, 166-09; 4)Tyson Wassenaar, Pella, 162-03 (second better throw); 5) Ryan Kennedy, Norwalk, 162-03; 6) Matt Visliesel, Mount Vernon, 158-03; 7) Jackson Walker, Solon, 154-05; 8) Adam Hovden, Decorah, 149-05

Class 2A Record: 186-02, Allan Walz, Bondurant-Farrar, 1991

SQM Leader: Nick Phelps, KP-WC, 181-01

2017 Finish: 1) Nick Phelps, KP-WC, 183-06; 2 Coy Kirkpatrick, Madrid, 172-10; 3) Tyler Lienau, Jesup, 170-03; 4) Matt Webner, Panorama, 165-02; 5) Trajan Walhof, Sioux Center, 161-09; 6) Ben Lingenfelter, Cherokee, 160-06; 7) Caden Fenchel, Western Christian, 159-10; 8) Levi Duwa, Mid-Prairie, Wellman, 158-11

Class 1A Record: 197-05, Tom Yezek, Northwood-Kensett, 2016

SQM Leader: Dawson Ellingson, Hudson, 180-02

2017 Finish: 1) Nathan Karsjens, AGWSR, 169-11; 2) Sam Phillips, Fremont-Mills, 168-06; 3) Theo Baldus, Saint Ansgar, 162-04; 4) Dawson Ellingson, Hudson, 155-08; 5) Gabe Irons, Lake Mills, 155-03 (will be in 2A); 6) Jake Crozier, Twin Cedars, 148-11; 7) Samuel Nemechek, Central Elkader, 137-09; 8) Jalen Malone, Boyer Valley, 137-05

 


SHOT PUT

Iowa State Meet Record: 65-11.5, Doug Lane, Cedar Rapids, Jefferson, 1968

Iowa All-Time Best: 70-11, Doug Lane, Cedar Rapids, Jefferson, 1968

2018 Drake Relays:  1) Nick Phelps, KP-WC, 65-03.50; 2) Dominick Etherington, Algona, 59-07; 3) Tyler Linderbaum, Solon, 57-01.50; 4) Zach Stacy, Dowling Catholic, 56-03.75; 5) Justin Ridout, East Marshall, 54-04.50; 6) Noah Fenske, New Hampton, 54-02.25; 7) Landon Green, Iowa City, West, 54-01; 8) Trajan Walhof, Sioux Center, 54-00.75

Class 4A Record: 65-11.5, Doug Lane, Cedar Rapids, Jefferson, 1968

SQM Leader:  Zach Stacy, Dowling Catholic, 59-05.50

2017 Finish: 1) William Blaser, Epworth, Western Dubuque, 61-09.25; 2) Jackson Corker, CR Kennedy, 60-00.00;

3) Bedale Naba, Valley, WDM, 57-09.25; 4) Jacob Wiggins, Waukee, 53-09.25 (second better throw); 5) Tyler Bacon, Johnston, 53-09.25; 6) Cody Snyder, Pleasant Valley, 53-05.50; 7) Sam Hanna, Pleasant Valley, 52-08.25; 8) Zach Stacy, Dowling Catholic, 51-02.75

Class 3A Record: 64-07.75, Drew Clark, Marion, 2009

SQM Leader: Dominick Etherington, Algona, 57-01

2017 Finish: 1) Tristan Wirfs, Mount Vernon, 63-04.50; 2) Dominick Etherington, Algona, 55-10.75; 3) Tyler Linderbaum, Solon, 53-11.25; 4) Ryan Kennedy, Norwalk, 53-02.75; 5) Colbey Wadsworth, Boone, 51-04.25; 6) Andy Lillegraven, Decorah, 51-02.00; 7) Coal Flansburg, Solon, 50.08.50; 8) Drew Wiley, Vinton-Shellsburg, 50-07.25,

Class 2A Record: 63-04.00, Jared Brinkman, Regina, Iowa City, 2017

SQM Leader: Nick Phelps, KP-WC, 65-00

2017 Finish: 1) Jared Brinkman, Regina, Iowa City,63-04.00; 2) Caden Fenchel, Western Christian, 61-08.25; 3) Nick Phelps, KP-WC, 60-11.25; 4) Coy Kirkpatrick, Madrid, 57-02.00; 5) Levin Duwa, Mid-Prairie, Wellman, 56-11.25; 6) Ben Lingenfelter, Cherokee, 52-07.25; 7) Logan Klemp, South Hamilton, 51-02.00; 8) Landen Burke, Madrid, 51-01.50 (will be in 1A)

Class 1A Record: 60-10.25, Bob Feuerbach, Preston, 1975

SQM Leader: Dawson Ellingson, Hudson, 57-04.50

2017 Finish: 1) Caleb Meinders, AGWSR, 55-03.00; 2) Dawson Ellingson, Hudson, 54-08.50; 3) Nathan Karsjens, AGWSR, 54-04.00; 4) Theo Baldus, Saint Ansgar, 50-09.00; 5) Jake Crozier, Twin Cedars, 50-08.50; 6) Matt Fagan, St. Albert, Co. Bluffs, 50-06.25; 7) Sam Phillips, Fremont-Mills, 49-11.50; 8) Trevor Northrup, Pekin, 49-03.00


HIGH JUMP

Iowa State Meet Record: 7-03.5, Brian Tietjens, North Central, Manly, 1981

Iowa All-Time Best: 7-03.5, Brian Tietjens, North Central, Manly, 1981

2018 Drake Relays: 1) Miles Rupiper, Kuemper Catholic, Carroll, 6-09; 2) Keith Keahna, South Tama County, 6-07; 3) Owen Minshall, Waukee, 6-07; 4) Grant Brouwer, Sibley-Ocheyedan, 6-07; 5) Braeden Hoyer, Northeast, 6-07; 6) Jackson Fisher, Chariton, 6-05; 7) Cauy Spidle, Central Decatur, Leon, 6-05; 8) Jacee Clark, Waterloo East, 6-05

Class 4A Record: 7-0, Andy Kohler, Ames, 1999

SQM Leader:  Aguek Deng, Valley, WDM & Trayvon Williams, Valley, WDM, 6-07

2017 Finish:  1) Chuol Chuol, Ames, 6-05 (fewer misses); 2-T) Trayvon Williams, Valley, WDM, 6-05; and Owen Minshall, Waukee, 6-05; (fewer misses) 4-T) Jared Sams-Merriwether, Iowa City, West, 6-02; Suni Lane, Bettendorf, 6-02; and Marty Borseth, Prairie, Cedar Rapids, 6-02; 7) Quinton Curry, Valley, WDM, 6-02 and Ryan Keck, Waukee, 6-02 (fewer misses)

Class 3A Record: 6-11, Colten Kelly, Anamosa, 2008

SQM Leader: Keith Keahna, South Tama County, 6-07

2017 Finish: 1) Blair Brooks, Marion, 6-07 (fewer misses); 2) Cameron Cantrall, Spencer, 6-07; 3) Noah Feldman, West Liberty, 6-06; 4) John Carlson, Bondurant-Farrar, 6-04 (fewer misses); 5) Keith Keahna, South Tama 6-04; 6) Eric Swart, Gilbert, 6-04; 7-T) Om’Unique Wilkerson, Nevada, 6-02; Matt Bandy, Wahlert, Dubuque, 6-02; Shawn Sindelar, Decorah, 6-02; Jack Morse, Oskaloosa, 6-02 

Class 2A Record: 7-03.5, Brian Tietjens, North Central, Manly, 1981

SQM Leader: Miles Rupiper, Kuemper Catholic, Carroll, 6-06

2017 Finish: 1) Miles Rupiper, Kuemper Catholic, Carroll, 6-06; 2) Grant Brouwer, Sibley-Ocheyedan, 6-04; 3) Caleb Cowles, Davis County, 6-04 (fewer misses); 4) Braedon Hoyer, Northeast, 6-04; 5) Axel Dondiego, Northeast, 6-02; 6) Zach Lester, Clear Lake, 6-02 (fewer misses) [in 3A in 2018]; 7) Jackson Bennett, Beckman Catholic, 6-02;8) Cauy Spidle, Central Decatur, 6-02 [in 1A in 2018]

Class 1A Record: 6-11, Ehi Oamen, Hinton, 2006

SQM Leader: Cauy Spidle, Central Decatur, 6-08

2017 Finish: 1) Cole Moeller, Calamus-Wheatland, 6-08; 2) Niko Gosnell, Lone Tree, 6-05; 3) Alex Martens, Midland, Wyoming, 6-04; 4) Sam Obert, Coon Rapids-Bayard, 6-02; 5) Parker Powers, Fremont-Mills, 6-02 (fewer misses); 6) Jace Moore, Clayton Ridge, 6-00 (fewer misses); 7-T) Zach Benedict, Sidney, 6-00; and Keegan Simons, Ar-We-Va, 6-00

 


LONG JUMP

Iowa State Meet Record: 24-03, Matt Zuber, Iowa Valley, Marengo, 1985

Iowa All-Time Best: 24-09.50, Chris Walker, Davenport, Central, 1984 (Golden West Invitational; Sacramento, CA)

2018 Drake Relays:  1) Blair Brooks, Marion, 22-08.25; 2) Austin West, Iowa City., West, 22-05.50; 3) Terrell Jordan, Jr., Cedar Rapids Kennedy, 22-03; 4) Keegan Rich, Mount Pleasant, 22-01.25; 5) Parker Kiewiet, Dike-New Hartford, 22-01; 6) Deyton Love, Waterloo, West, 22-00; 7) Mile Rupiper, Kuemper Catholic, Carroll, 21-11; 8) Jaelen Boysen, Clinton, 21-05

Class 4A Record: 24-01, Jeremy Westerfield, Davenport North, 2012; Chris Walker, Davenport, Central, 1983

SQM Leader: Tre Fugate, Valley, WDM, 22-09

2017 Finish: 1) Kevin Kurth, Davenport, Central, 22-03.50; 2) Tariq Brown, Valley, WDM, 22-02.00; 3) Marty Borseth, Prairie, Cedar Rapids, 21-11.25; 4) Carlton Todd, Waterloo, West, 21-09.50; 5) Nick Kubitz, Dubuque Senior, 21-07.25; 6) Tre Fugate, Valley, WDM, 21-03.25; 7) Anthony Coleman, Johnston, 21-00.75; 8) Hunter Ragan, Ankeny, 20-11.25

Class 3A Record: 23-04.25, Chandler Diercks, Clear Lake, 2014

SQM Leader: Blair Brooks, Marion, 23-00

2017 Finish: 1) Blair Brooks, Marion, 22-07.50; 2) Trey Washington, Dallas Center-Grimes, 3) Nick Foss, Harlan, 21-11.50; 4) Keegan Rich, Mount Pleasant, 21-05.75; 5) J’Von Harris, Oskaloosa, 21-04.75; 6) Danny McDermott, Wahlert Catholic, 21-01.50; 7) Walker Coldren, Spencer, 21-00.75; 8) Max Goodhue, Carlisle, 21-00.25

Class 2A Record: 24-03, Matt Zuber, Iowa Valley, Marengo, 1985

SQM Leader: Jake Lynott, West Sioux, Hawarden 22-04.75

2017 Finish: 1) Miles Rupiper, Kuemper Catholic, 21-11.25; 2 Michael Santi, Madrid, 21-06.50; 3) Evan Reifert, Wilton, 21-01.00; 4) Devan Euans, Oelwein, 20-05.50; 5) Anthony Krier, Alta/Aurelia, 20-03.00; 6) Brandon Winkel, Sheldon, 20-02.50; 7) Nick Durnin, Dike-New Hartford, Sheldon, 20-02.00; 8) Jonah Vander Kooi, Unity Christian, 20-01.50

Class 1A Record: 23-02.50, Nick Efkamp, Madrid, 2011

SQM Leader: Ryan Miller, North Linn, 21-10.25

2017 Finish: 1) Jovonte Squiers, Lone Tree, 21-07.75; 2) Jake Lynott, West Sioux, 20-09.50 (in 2A in 2018); 3) MaCoy Yeakel, West Hancock, 20-03.00; 4) Tyson Decker, West Central, Maynard,20-01.25; 5) Bryce Flater, Grundy Center, 19-11.25; 6) Austin Allard, Akron-Westfield (19-10.75); 7) Brett Givens, Lisbon, 19-10.50; 8) Will Grames, Grundy Center, 19-07.25


100 METER DASH

Iowa State Meet Record: 10.5 (HT), Treye Jackson, Newton, 1981 prelims

Iowa All-Time Best: 10.1 (HT), Adam Haluska, Carroll, 2002

2018 Drake Relays:  1) Tanner Iske, West Liberty, 10.77; 2) Bernard Bell, Jr., Ames, 10.79; 3) Gavin Williams, Southeast Polk, 10.81; 4) Gage Clay, AHSTW, 10.84; 5) Harrison Waylee, Urbandale, 10.94; 6) Ardell Inlay, Sioux City, East, 10.99; 7) Sam Tudor, Waterloo West, 11.02; 8) Ryan Van Baale, Ankeny Centennial, 11.03

Class 4A Record: 10.5, Treye Jackson, Newton, 1981 prelims

SQM Leader:  Jayson Murray, Dowling Catholic, 10.72

2017 Finish:  1) Dan Blocker, Waukee, 11.12; 2) Ryan Van Baale, Ankeny Centennial, 11.15; 3) Jayson Murray, Dowling Catholic, 11.19; 4) Tay Collins, Dubuque Hempstead, 11.28; 5) Kevin Kurth, Davenport, Central, 11.30; 6) G Bennett, Epworth, Western Dubuque, 11.31; 7) Chris Ewoldsen, Indianola, 11.35; 8) Tavien Gardner, Urbandale, 11.50

Class 3A Record: 10.74, Isaiah Trousil, West Burlington/Notre Dame, 2017

SQM Leader: Rancy Freeman, Dallas Center-Grimes, 10.91

2017 Finish:  1) Isaiah Trousil, West Burlington/Notre Dame, 10.74; 2) Tanner Iske, West Liberty, 11:09 [in 2A in 2018]; 3) Rancy Freeman, Dallas Center-Grimes, 11.28; 4) Alden Kuntz, Wahlert Catholic, 11.33; 5) Jared Helle, West Delaware, 11.45; 6) Jorma Schwedler, Sergeant Bluff-Luton, 11.55; 7) Terry Harris, Central DeWitt, 11.63; 8) no place awarded

Class 2A Record: 10.69, Isaiah Trousil, West Burlington/Notre Dame, 2016

SQM Leader: Gage Clay, AHSTW, 10.75

2017 Finish: 1) Michael Santi, Madrid, 10.91; 2) Gage Clay, AHSTW, 11.08; 3) Tony Leshen, Albia, 11.11; 4) Joe Stein, Okoboji, 11.41; 5) Hunter Sutter, Hampton-Dumont, 11:46; 6) Hunter Tyree, Pleasantville, 11.52; 7) Mason Lanhart, Camanche,11.62; 8) no place awarded

Class 1A Record: 10.84, Jeff Adam, Cardinal, Eldon, 1996

SQM Leader: Dawson Richardson, West Monona, 11.14

2017 Finish:  1) Derek Bova, Lisbon, 11.23; 2 Avery Moore, Sigourney, 11.38; 3) Riley Van Wyhe, Central Lyon, 11.45; 4) Bryce Goldman, Sigourney,11.46; 5) AJ Leffler, Lawton-Bronson, 11.46; 6) Keegan James, B-G-M, Brooklyn, 11.52; 7) Jacob Wickenkamp, Keota, 11.59; 8) Cornell Hulme, WACO, 11.84


200 METER DASH

Iowa State Meet Record: 21.16, James Harrington, Cedar Falls, 2011

Iowa All-Time Best: 20.8 (HT), Tim Dwight, Iowa City, City, 1994; 20.9 (20.8) Tom Jennings, Marshalltown, 1955 (y)

Class 4A Record: 21.16, James Harrington, Cedar Falls, 2011

SQM Leader:  Ardell Inlay, Sioux City, East, 21.56

2017 Finish: 1) Tayshaun Cooper, Waterloo, West, 21.72; 2) Collin Glazek, Davenport, North, 22.24; 3) Carlton Todd, Waterloo, West, 22,25; 4) Justice Young, Des Moines, East, 22.55; 5) Dan Blocker, Waukee, 22.63; 6) Ezekiel Hayslett, Davenport, North, 22.71; 7) Mason Fairchild, Southeast Polk, 22.78; 8) no place awarded

Class 3A Record: 21.22, Isaiah Trousil, West Burlington/Notre Dame, 2017

SQM Leader: Nate Kennedy, Glenwood, 21.67

2017 Finish: 1) Isaiah Trousil, West Burlington/Notre Dame, 21.22; 2) Alden Kuntz, Wahlert Catholic, Dubuque, 22.43; 3) Rancy Freeman, Dallas Center-Grimes, 22.78; 4) Samonte Bawden, Algona, 22.87; 5) Mavrick Decker, Glenwood, 22.88; 6) Lantz Reed, Boone, 22.89; 7) Craig Garrison, Saydel, 22.90; 8) Terry Harris, Central DeWitt, 23.23

Class 2A Record: 21.33, Isaiah Trousil, West Burlington/Notre Dame, 2016

SQM Leader: Noah Anderson, PCM, Monroe, 21.66

2017 Finish: 1) Gage Clay, AHSTW, Avoca, 21.98; 2) Michael Santi, Madrid, 22.02; 3) Jacob Clouse, Albia, 22.22; 4) Noah Anderson, PCM, Monroe, 22.60; 5) Connor Blough, Dike-New Hartford, 22.83; 6) David Gonzalez, Camanche, 22.84; 7) Marcus Mumm, Tri-Center, 22.88; 8) Ethan Wyant, Jesup, 23.02

Class 1A Record: 21.80, Lee Elbert, Bishop Garrigan, Algona, 2003

SQM Leader: Jordan Bender, Montezuma, 22.50

2017 Finish: 1) Jack Butteris, Lisbon, 22.32; 2) Avery Moore, Sigourney, 22.47; 3) Joey Harkins, Earlham, 22.54; 4) Bryce Robinson, Winfield-Mount-Union, 22.74; 5) Keegan James, BGM, Brooklyn, 22.78; 6) Jordan Bender, Montezuma, 22.92; 7) AJ Leffler, Lawton-Bronson, 22.97; 8) Riley Van Wyhe, 23.83


400 METER DASH

Iowa State Meet Record: 47.33, Yawusa Kinda, Des Moines Roosevelt, 2004

Iowa All-Time Best: 47.01, Calvin Davis, Iowa City, City, 2002 (6-16-02, Raleigh, NC); 47.1 (HT), Ryan Kedley, North Cedar, 2000

Class 4A Record: 47.33, Yawusa Kinda, Des Moines Roosevelt, 2004

SQM Leader:  Darien Porter, Bettendorf, 47.92

2017 Finish: 1) Darien Porter, Bettendorf, 48.24; 2) Josh Andrews, Waukee, 48.64; 3) KeShaun Baker, Pleasant Valley, 48.91; 4) Jacob Keller, Valley, WDM, 49.01; 5) Kenneth McMahan, Lewis Central, 49.06; 6) Sam Tudor, Waterloo, West, 49.33; 7) Sam Yeaway, Ottumwa, 49.51; 8) Davion Houston, Des Moines, Roosevelt, 49.94

Class 3A Record: 48.11, Greg Offerman, Charles City, 2005

SQM Leader: Ty Boekelman, Sergeant Bluff-Luton, 49.78

2016 Finish:  1) JoJo Frost, Center Point-Urbana, 49.07; 2) Nate Kennedy, Glenwood, 49.33; 3) Ty Boekelman, Sergeant Bluff-Luton, 49.92; 4) Dallas Wright, Carlisle, 49.98; 5) Sam Allen, Grinnell, 50.06; 6) Tyler Bartz, Vinton-Shellsburg, 50.12; 7) Britton, Delperdang, Sergeant Bluff-Luton, 50.47; 8) Devin Sheridan, Iowa Falls-Alden, 50.81

Class 2A Record: 47.43, Ryan Kedley, North Cedar, Stanwood, 2000

SQM Leader: Isaiah Wittrock, Pekin, 49.48

2017 Finish: 1) Kyle Sinnott, Albia, 49.32; 2) Brett Daley, Treynor, 49.91; 3) Nathan Ward, South Winneshiek, 50.12;

4) Connor Blough, Dike-New Hartford, 50.20; 5) Alec Still, KP-WC, 50.62; 6) Dylan Larson, North Fayette Valley, 50.76;

7) Jack Jensen, Regina, Iowa City, 50.94; 8) Ethan Wyant, Jesup, 51.30

Class 1A Record: 48.32, Jordan Cornilsen, Preston-East Central, 2007

SQM Leader: Riley Bauer, North Union, 50.21

2017 Finish: 1) Avery Moore, Sigourney, 49.19; 2) Blake Langhurst, Lisbon, 49.89; 3) Jack Butteris, Lisbon, 49.89; 4) Joey Harkins, Earlham, 50.01; 5) Tyson Vander Linden, 50.54; 6) Holden Gillespie, Dunkerton, 50.85; 7) Zach Ambrose, Boyer Valley, 51.10; 8) Corey McCoy, Lynnville-Sully, 51.25


800 METER RUN

Iowa State Meet Record: 1:50.30, Ryan Schweizer, Dowling Catholic, WDM, 2016

Iowa All-Time Best: 1:50.18, Aaron Stockstell, Mid-Prairie, 2007; 1:50.0 (y), David Korir, Cedar Rapids Washington, 1975

2018 Drake Relays: 1) Tyler Olson, Muscatine, 1:56.55; 2) Quentin Linnan, Indianola, 1:56.87; 3) Chase Mullenix, Atlantic, 1:57.80; 4) Riley Bauer, North Union, 1:58.47; 5) Joe Schaefer, Johnston, 1:58.52; 6) Gable Sieperda, Central Lyon, 1:58.95; 7) Carter Huyser, Oskaloosa, 1:59.46;8) John Paul Rethwisch, Iowa City, 2:00.73

Class 4A Record: 1:50.30, Ryan Schweizer, Dowling Catholic, WDM, 2016

SQM Leader:  Joe Schaefer, Johnston, 1:56.75

2017 Finish: 1) Josh Andrews, Waukee, 1:54.31; 2) Matt Frazier, Dowling Catholic, 1:54.44; 3) Seb Gearhart, Cedar Falls, 1:55.87; 4) Tyler Olson, Muscatine, 1:55.90; 5) Daniel Carey, Co. Bluffs Thomas Jefferson, 1:55.91; 6) Camden Cox, Ankeny Centennial, 1:56.40; 7) Derek Nugent, Iowa City, West, 1:56.53; 8) Jacob Spann, Valley, WDM, 1:56.83

Class 3A Record: 1:53.74, Isaac Wendland, Charles City, 2008

SQM Leader: Chase Mullenix, Atlantic, 1;58.29

2017 Finish: 1) Landon Boomsma, Iowa Falls-Alden, 1:55.96; 2) Jeremy Krogmann, Mount Vernon, 1:57.17; 3) Will DeHaan, Central Dewitt, 1:58.83; 4) Luke Hilby, Wahlert Catholic, Dubuque, 1:59.28; 5) Carter Huyser, Oskaloosa, 1:59.96; 6) Zach Krogmann, Mount Vernon, 20.03; 7) Adam Skopec, Spirit Lake, 2:00.25; 8) Josh Van Dusseldorp, Pella, 2:00.40

Class 2A Record: 1:51.17, Aaron Stockstell, Mid-Prairie, Wellman, 2008

SQM Leader: Isaiah Wittrock, Pekin, 1:58.08

2017 Finish:  1) Alec Still, KP-WC, 1:56.53; 2) John Keegan, New Hampton, 1:57.45; 3) Wyatt Schmidt, Northeast, 1:57.64; 4) Eric Hoffman, KP-WC, 1:58.51; 5) Trevor Haren, Aplington-Parkersburg, 1:59.68; 6) Konnor Roth, East Sac County, 2:00.01; 7) Chase McAlister, South Central Calhoun, 2:00.10; 8) Ben Huftalin, Osage, 2:00.23

Class 1A Record: 1:54.04, Beau Dielschneider, BCLUW, Conrad, 2007

SQM Leader: Gable Sieperda, Central Lyon, 1:56.47

2017 Finish: 1) Gable Sieperda, Central Lyon, 1:55.12; 2) Zach Ambrose, Boyer Valley, 1:56.69; 3) Jared Corder, Nodaway Valley, 1:57.98; 4) Wyatt Kelly, Hudson, 1:58.08; 5) Kyle Wilson, Maquoketa Valley, 1:59.19; 6) Payton Bahl, Lisbon, 1:59.70; 7) Chris Kubli, North Mahaska, 2:00.08; 8) Chandler Eckley, Pekin, Pekin, 2:00.35 [in 2A in 2018]


1,600 METER RUN

Iowa State Meet Record: 4:06.32, Josh Evan, Linn-Mar, Marion, 2014

Iowa All-Time Best: 4:06.32, Josh Evan, Linn-Mar, Marion, 2014

2018 Drake Relays: 1) Gable Sieperda, Central Lyon, 4:15.48; 2) Camden Cox, Ankeny Centennial, 4:16.88; 3) Konnor Sommer, Pleasant Valley, 4:18.47; 4) Tom Altier, Johnston, 4:19.36; 5) Andrew Kephart, Decorah, 4:20.88; 6) Riley Bauer, North Union, 4:21.67; 7) Jalen Hildebrand, Dubuque, Senior, 4:22.53; 8) Tim Sindt, Ankeny, 4:23.11

Class 4A Record: 4:06.32, Josh Evans, Linn-Mar, Marion, 2014

SQM Leader:  Matthew Carmody, Dowling Catholic, 4:25.01

2017 Finish: 1) Ryan Murphy, Linn-Mar, 4:15.36; 2) Sam Schillinger, Cedar Falls, 4:16.28; 3) Matt Frazier, Dowling Catholic, 4:17.234; 4) Mark Conway, Pleasant Valley, 4:18.56; 5) Konnor Sommer, Pleasant Valley, 4:19.89; 6) Patrick Bose, Johnston, 4:19.95; 7) Kolby Greiner, Iowa City, West, 4:21.06; 8) Jack Fink, Dowling Catholic, 4:21.12

Class 3A Record: 4:09.67, Thomas Pollard, Gilbert, 2015

SQM Leader: Myles Bach, Center Point-Urbana, 4:29.71

2017 Finish: 1) Myles Bach, Marion, 4:25.12 [with Center Point-Urbana]; 2) Trey Engen, Algona, 4:26.55; 3) Logan Murray, Mount Pleasant, 4:26.63; 4) Mason McCaffery, Spirit Lake, 4:28.10; 5) Andrew Kephart, Decorah, 4:28.46; 6) Will DeHaan, Central DeWitt; 4:28.46; 7) Jack Young, Mount Vernon, 4:30.26; 8) Cody Mertens, Mount Pleasant, 4:31.97

Class 2A Record: 4:16.99, Lance Elliott, Montezuma, 1989

SQM Leader: Floyd Evans, Mid-Prairie, Wellman, 4:35.57

2017 Finish: 1) Andrew Stumbo, Ogden, 4:25.26; 2) Eric Hoffman, KP-WC, 4:25.33; 3) Sean McDermott, Madrid, 4:26.84 [in 1A in 2018]; 4) Spencer Warehime, Southeast Valley, Gowrie, 4:27.49; 5) Aaron Loes, Monticello, 4:29.33; 6) Jacob Vander Plaats, Unity Christian, 4:29.83; 7) Mason Tyler, Aplington-Parkersburg, 4:30.21; 8) Tyler Ketcham, Des Moines Christian, 4:30.92

Class 1A Record: 4:18.43, Riley Bauer, North Union

SQM Leader: Gable Sieperda, Central Lyon, 4:27.55

2017 Finish: 1) Riley Bauer, North Union, 4:18.43; 2) Gable Sieperda, Central Lyon, 4:20.33; 3) Wyatt Kelly, Hudson, 4:30.12; 4) Ryan Millikin, Pekin, 4:30.58; 5) Thatcher Krob, Lisbon, 4:32.17; 6) Jacob Hansen, West Fork, 4:32.69; 7) Joe Anderson, George-Little Rock, 4:33.96; 8) Connor Garrett, Boyer Valley, 4:37.48


3,200 METER RUN

Iowa State Meet Record: 8:50.43, Thomas Pollard, Gilbert, 2014

Iowa All-Time Best: 8:50.43, Thomas Pollard, Gilbert, 2014

2018 Drake Relays: 1) Gable Sieperda, Central Lyon, 9:11.17; 2) Camden Cox, Ankeny Centennial, 9:21.77; 3) Matthew Carmody, Dowling Catholic, 9:24.72; 4) Myles Bach, Center Point-Urbana, 9:24.91; 5) Konnor Sommer, Pleasant Valley, 9:27.50; 6) Jeremy Fopma, Marion, 9:29.46; 7) Tom Altier, Johnston, 9:30.74; 8) Reece Smith, GHV, 9:31.31

Class 4A Record: 9:00.97, Josh Evans, Linn-Mar, Marion, 2014

SQM Leader:  Matthew Carmody, Dowling Catholic, 9:33.24

2017 Finish: 1) Ryan Murphy, Linn-Mar, 9:09.28; 2) Patrick Bose, Johnston, 9:09.96; 3) Kolby Greiner, Iowa City, West, 9:13.35; 4) Sam Schillinger, Cedar Falls, 9:13.56; 5) Ali Ali, Iowa City, West, 9:24.33; 6) Camden Cox, Ankeny Centennial, 9:29.15; 7) Konnor Sommer, Pleasant Valley, 9:30.16; 8) Tim Sindt, Ankeny, 9:34.28

Class 3A Record: 8:50.43, Thomas Pollard, Gilbert, 2014

SQM Leader:  Myles Bach, Center Point-Urbana, 9:27.36

2017 Finish: 1) Myles Bach, Marion, 9:28.56 [now with Center Point-Urbana]; 2) Logan Murray, Mount Pleasant, 9:31.69; 3) Jeremy Fopma, Marion, 9:40.26; 4) JJ Orput, Carlisle, 9:43.50; 5) Miles Scott, Sergeant Bluff-Luton, 9:44.69; 6) Cody Mertens, Mount Pleasant, 9:47.57; 7) Connor Ritz, Bishop Heelan, Sioux City, 9:48.89; 8) Lucas Chamberland, Grinnell, 9:52.35

Class 2A Record: 9:17.69, Michael Melchert, Monticello, 2014

SQM Leader: Reece Smith, Garner-Hayfield-Ventura, 9:57.16

2017 Finish:  Andrew Stumbo, Ogden, 9:28.37; 2) Reece Smith, Garner-Hayfield-Ventura, 9:30.03; 3) Jacob Vander Plaats, Unity Christian, 9:34.25; 4) Sean McDermott, Madrid (in 1A in 2018), 9:35.95; 5) Aaron Loes, Monticello, 9:36.59; 6) Spencer Warehime, Southeast Valley, Gowrie, 9:38.57; 7) Nick Meling, East Marshall, 9:43.89; 8) Zach Pettit, Mid-Prairie, Wellman, 9:52.56

Class 1A Record: 9:15.30, Gable Sieperda, Central Lyon, 2017

SQM Leader: Brycen Wallace, Nodaway Valley, 9:42.52

2017 Finish: 1) Gable Sieperda, Central Lyon, 9:15.30; 2) Riley Bauer, North Union, 9:29.85; 3) Ryan Millikin, Pekin, 9:50.24; 4) Jacob Hansen, West Fork, 9:50.24; 5) Jacob Wessel, Edgewood-Colesburg, 9:53.76; 6) Joe Anderson, George-Little Rock, 9:53.85; 7) Shane Breheny, Nodaway Valley, 9:58.47; 8) Brycen Wallace, Nodaway Valley, 9:59.54

 


110-METER HIGH HURDLES

Iowa State Meet Record: 13.91, Joah Banks, Prairie, Cedar Rapids, 2017

Iowa All-Time Best: 13.85, Riley Moss, Ankeny Centennial, 2018

2018 Drake Relays:  1) Riley Moss, Ankeny Centennial, 14.04 (ran 13.85 in prelims); 2) Terrell Jordan, Jr., Cedar Rapids Kennedy, 14.44; 3) Trent Davis, Linn-Mar, 14.52; 4) Gratt Reed, Atlantic, 14.76; 5) Jack Garber. BCLUW, 14.79; 6) Mason Aschenbrenner, Cardinal, Eldon, 14.82; 7) Luke Ira, Solon, 15.12; 8) Jake Lowe, Mount Pleasant, 16.29.

Class 4A Record: 13.91, Joah Banks, Prairie, Cedar Rapids, 2017

SQM Leader: Riley Moss, Ankeny Centennial, 14.03

2017 Finish: 1) Joah Banks, Prairie, Cedar Rapids, 13.91; 2) Riley Moss, Ankeny Centennial, 14.62; 3) Keaton Floss, Valley, WDM, 14.72; 4) Wade Barclay, Southeast Polk, 14.76; 5) Zeal Baker, Linn-Mar, 14.76; 6) Jake Pinegar, Ankeny Centennial, 14.92; 7) Noah Grimes, Des Moines, Roosevelt, 15.14; 8) Alex Mass, Lewis Central, 15.14.

Class 3A Record: 14.03, Connor Ham, Solon, 2014 (p) & 2015 (p)

SQM Leader:  Gratt Reed, Atlantic, 14.61

2017 Finish: 1) Lantz Reed, Boone, 14.68; 2) Dallas Wright, Carlisle, 14.78; 3) Blair Brooks, Marion, 14.99; 4) Gratt Reed, Atlantic, 15.00; 5) Luke Ira, Solon, 15.27; 6) Jake Lowe., Mount Pleasant, 15.47; 7) Devan Baldus, Boone, 15.62; 8) Brad Benshoof, Winterset, 16.40

Class 2A Record: 14.1 Matt Zuber, Iowa Valley, Marengo, 1985

SQM Leader: Avery Martensen, Monticello, 14.99

2017 Finish: 1) Michael Santi, Madrid, 14.76; 2) Will McAllister, Cascade, 14.4; 3) Riley Barrett, Aplington-Parkersburg, 15.21; 4) Jack Garber, BCLUW, 15.41 [in 1A in 2018]; 5) Jace Burrow, North Fayette Valley, 15.45; 6) Kyle Lowe, Sibley-Ocheyedan, 15.48; 7) Lucas Shatava, Clarinda, 15.49; 8) Mason Timmerman, Cherokee, 16.53.

Class 1A Record: 14.41, Cory Woods, Treynor, 1997

SQM Leader: Austin Larson, West Fork, 14.70

2017 Finish: 1) Nolan Smith, Audubon, 15.18; 2) Jace Moore, Clayton Ridge, 15.25; 3) Riley Little, Wapsie Valley, 15.27; 4) Grant Fjelstad, Lake Mills, 15.38 [in 2A in 2018]; 5) Logan Benjegerdes, Northwood-Kensett, 15.52; 6) Parker Powers, Fremont-Mills, 15.53; 7) Austin Larson, West Fork, 15.67; 8) Gage Vander Leest, Lynnville-Sully, 15.86


400 METER HURDLES

Iowa State Meet Record: 50.96, Dustin Avey, Ames, 1996

Iowa All-Time Best: 50.96, Dustin Avey, Ames, 1996

2018 Drake Relays: 1) Austin West, Iowa City, West, 51.96; 2) Nolan Roethler, Waukee, 53.41; 3) Tyson Vander Linden, Lynnville-Sully, 53.79; 4) Will Reemtsma, Davenport Central, 53.83; 5) Will Krapfl, Ames, 54.24; 6) Angelo Romagna, Dubuque, Senior, 54.33; 7) Mike Jasa, Prairie, Cedar Rapids, 54.37; 8) Avery VanZee, Pella, 54.66

Class 4A Record: 50.96, Dustin Avey, Ames, 1996

SQM Leader:  Austin West, Iowa City, West, 53.83

2017 Finish: 1) Nathan Hoy, Cedar Falls, 52.57; 2) Austin West, Iowa City, West 53.09; 3) Wade Barclay, Southeast Polk, 53.35; 4) Alex Kaufmann, Epworth, Western Dubuque, 53.42; 5) Will Krapfl, Ames, 54.04; 6) Keaton Floss, Valley, WDM, 54.64; 7) Suni Lane, Bettendorf, 54.92; 8) Nick House, Linn-Mar, 55.00

Class 3A Record: 51.35, Greg Offerman, Charles City, 2005

SQM Leader: Bret Price, Boone, 53.76

2017 Finish: 1) Dallas Wright, Carlisle, 53.20; 2) Devan Baldus, Boone, 54.30; 3) Avery Van Zee, Pella, 54.89; 4) Alex Sharp, Gilbert, 55.07; 5) Bennett Spry, Oskaloosa, 55.26; 6) Gratt Reed, Atlantic, 55.56; 7) Austin Chase, Algona, 55.59; 8) Zach Renken, Spirit Lake, 55.96

Class 2A Record: 51.62, Brent MacLagen, Jefferson-Scranton, 1995

SQM Leader: Mark Brown, Beckman Catholic, Dyersville, 54.99

2017 Finish: 1) Mark Brown, Beckman Catholic, Dyersville, 54.32; 2) Brett Daley, Treynor, 54.35; 3) Eli Barrett, Denver, 54.77; 4) Riley Barrett, Aplington-Parkersburg, 55.11; 5) Peyton Miller, Mid-Prairie, Wellman, 55.77; 6) Mitchell Snitker, Waukon, 55.88; 7) Kyle Lowe, Sibley-Ocheyedan, 56.05; 8) Jerimiah George, Woodward Academy, 56.34

Class 1A Record: 52.85, Nick Efkamp, Madrid, 2011

SQM Leader: Ryan Miller, North Linn, 55.38

2017 Finish: 1) Cole Willert, Saint Ansgar, 53.61; 2) Tyson Vander Linden, Lynnville-Sully, 54.31; 3) Preston Davis, West Harrison, 55.68; 4) Andres Carbajal, Ridge View, 55.84; 5) Ryan Miller, North Linn, 56.28; 6) Xavier Roberts, Gehlen Catholic, 56.35; 7) Liam Stubbe, AGWSR, 56.52; 8) Nolan Smith, Audubon, 56.73

 


4 x 100 METER RELAY

Iowa State Meet Record: 41.84, Waterloo, West (James Medina, Dequayvious Martin, Jason Millett, Lance Dunn, Jr) 2013

Iowa All-Time Best: 41.33, Iowa City, City (Dan McMahon, Jason Ringena, Mike Richards, Merrill Coleman), 1996

2018 Drake Relays: 1) Cedar Rapids Jefferson (James Baugh, Josue Bokoyo, Braxton Bolden, Mitch Hall), 42.31 (ran 42.02 in the prelims); 2) Urbandale (Chris Miller, Harrison Waylee, Joshua Neyens, Elijah Facey), 42.69; 3) Cedar Rapids Kennedy (Cairron Hendred, Marco Shanklin, Blake Jones, Zak Packingham), 42.70; 4) Southeast Polk (Austin Johnson, Gavin Williams, Jaeger Erickson, Colton Lambertz), 43.03; 5)  Ames (James Bailey III, Will Krapfl, Bradon Cable, Bernard Bell, Jr), 43.07; 6) Valley, WDM (Treveon Fugate, Tashawn Buchanan, Creighton Mitchell,  Langston Samples), 43.31; 7) Epworth, Western Dubuque (Will Burds, Zack Butcher, Daniel Fagerlind, Collin Hogan), 43.67;  8) Johnston (Dre Henderson, Blake Murray, Zach Abbey, Anthony Coleman), 43.90

Class 4A Record: 41.84, Waterloo, West (James Medina, Dequayvious Martin, Jason Millett, Lance Dunn, Jr) 2013

SQM Leader:  Cedar Rapids, Jefferson, 42.13

2017 Finish: 1) Epworth, Western Dubuque, 42.00 (G Bennett, Max Steffen, Kenny Beard, Brandon Beard); 2) Cedar Rapids, Washington, 42.13 (Brayden Wright, Andrew Dostal, Trey Leonard, Brady Bunten); 3) Davenport, North, 42.13 (Akendre Abbey, Ezekiel Hayslett, Isaiah Gibbs, Collin Glazek); 4) Iowa City, City High, 42.41 (Zach Jones, Jack Roggeveen, Rajay, Rodney, Vance Dillon); 5) Johnston, 42.55 (Anthony Coleman, Andrew North, Grant Gossling, Johnny Pater); 6) Cedar Rapids, Kennedy, 42.87 (Marco Shanklin, Chase Baker, Peyton McCarty, Zak Packingham);

7) Ames 43.14 (Gauge Sletten, DaiSean Brooks, Brandon Cable, Bernard Bell, Jr.); 8) Urbandale, 44.25 (Chris Miller, Harrison Waylee, Joshua Neyens, Blake Lange)

Class 3A Record: 42.18, Xavier, Cedar Rapids (Derek Kramer, Derek Wollner, Corey Reed, Bryce Colston), 2008

SQM Leader: Wahlert Catholic, Dubuque, 43.60

2017 Finish: 1) Dallas Center-Grimes, 42.25 (Sean Madsen, Rancy Freeman, Nathan Brown, Trey Washington);

2) West Burlington/ND  43.21 (Jax Lamm, Brian Brem, Jamar Lewis, Isaiah Trousil); 3) Sergeant Bluff-Luton  43.78 (Zach Shultz, Britton Delperdang, Ryley McGregor, Ty Boekelman); 4) Central DeWitt, 43.79 (Terry Harris, Brady Ellison, Collin Ridgley, Nick Smith); 5) Gilbert, 44.02 (Steven Lawrence, Landon Howard, Ajay Reed, Cody Dvorak); 6) Marion, 44.15 (Ryan Bettenga, Chris Mohwinkle, Dawson Kirk, Owen Carstensen); 7) Waverly-Shell Rock 44.69 (Rodrique Sagbo, Keaton Hughes, Ben Hemer, Jacob Downing) ; 8) Spencer  44.73 (Hunter Miller, Cooper Fox, Cade Hopkins, Walker Coldren)

Class 2A Record: 42.44, West Burlington/N Dame (Timmy Williams, Brant Wrede, Isaiah Trousil, Xavior Williams) 2015(p)

SQM Leader: Van Meter, 43.93

2017 Finish: 1) Albia 42.67 (Tony Leshen, Drew Winke, Jacob Clouse, Kyle Sinnott); 2) Beckman Catholic, Dyersville 43.06 (Riley Fangman, Mark Brown, Joel Vaske, Evan Wulfekuhle); 3) Boyden-Hull/RV 44.37 (Jacob Schafer, Cody Post, Shane Solberg, Riley Teunissen) [in 3A in 2018]; 4) Camanche 44.40 (Mason Lanhart, David Gonzalez, Dylan Hundley, Chase Grim); 5) North Fayette Valley 44.77 (Tanner Kuhens, Zach Massman, Tylen Burrow, Jace Burrow),

6) Kuemper Catholic 44.99 (Von Kraus, Miles Rupiper, Jacob Schaefer, Gage Gunnerson); 7) Woodward Academy 45.33 (Darnell Green, Royzel Henderson, Javontez McCray, Ruben Islas); 8) North Cedar DNF

Class 1A Record: 43.01, Lisbon (Marquis Stephens, Nick Dains, Matt Murphy, Derek Stephens), 2003 prelims

SQM Leader:  Dunkerton, 44.26

2017 Finish:  1) B-G-M, Brooklyn   43.58 (Devon Maxfield, Keegan James, Dawson Owens, Jayce Knight); 2) Pekin 43.60 (Tyler Copeland, Dayne Eckley, Chase Eckley, Monico Requena)[2A in 2018]; 3) Sigourney 43.67 (Carson Crawford, Br4ycwe Goldman, Will Magill, Avery Moore); 4) Lawton-Bronson 44.31 (Lucas Cunningham, Jacob Roder, Trevor, Eyres, AJ Leffler); 5) Montezuma 44.43 (Carson Losure, Logan Price, Zach Townsend, Jordan Bender); 6) Central Lyon 44.64 (Seth Deatsch, Mitch Van Beek, Nick White, Riley Van Wyhe); 7) Wapsie Valley 44.73 (Colin Schrader, Riley Little, Tanner Sauerbrei, Andrew Buzynski); 8) St. Albert, Council Bluffs 44.90 (Blake Rails, Ethan Bernard, Luke Gronstal, Andrew Hanafan)


4 x 200 METER RELAY

Iowa State Meet Record: 1:27.02, Des Moines East (Daiyon Daniels, London Hayes, Paris Thomas, Robert Thompson), 2004

Iowa All-Time Best: 1:26.4, Iowa City, City (Nikolai Hill, Jesse Holland, Jason Dwight, Jason Ringena), 1997

2018 Drake Relays: 1) Josue Bokoyo, Mitch Hall, Ezeki Leggins, James Blough), 1:27.14; 2) Ankeny Centennial (Ryan Van Baale, Avery Gates, Brendan Hoy, Riley Moss), 1:28.24; 3) Sergeant Bluff-Luton (Zach Shultz, Jorma Schwedler, Britton Delperdang, Ty Boekelman), 1:28.44; 4) Dowling Catholic (Nate Steenblock, Charlie Johnson, Jack Lyman, Jayson Murray), 1:28.52; 5) Valley, WDM ( Jonathan Shaner, Jacob Gass, Jacob Keller, Creighton Mitchell), 1:28.70; 6) Southeast Polk (Austin Johnson, Gavin Williams, Jaeger Erickson, Colton Lambertz), 1:28.79; 7) Bettendorf (Darien Porter, Demari Nicholson, Austin Kalar, Leo Desequira), 1:29.27; 8) Waukee (Kahlil Hicks-Jumper, Sam Yeaway, Tyrese Moore, Blake Espeland) 1:29.55

Class 4A Record: 1:27.02, Des Moines East (Daiyon Daniels, London Hayes, Paris Thomas, Robert Thompson), 2004

SQM Leader:  Cedar Rapids, Jefferson, 1:27.55

2017 Finish: 1) Waterloo West 1:27.48 (Sam Tudor, Isaiah Amdorfer, Carlton Todd, Tayshaun Cooper); 2) Epworth, Western Dubuque 1:27.78 (G Bennett, Max Steffen, Kenny Beard, Brandon Beard; 3) Ankeny Centennial 1:27.81 (Ryan Van Baale, Chance Gibbons. Brendan Hoy, Gerald Sama); 4) Cedar Rapids Kennedy 1:28.25 (Blake Jones, Chase Baker, Tim Kelly, Marco Shanklin); 5) Davenport North 1:28.44 (Akendre Abbey, Collin Glazek, Ezekiel Hayslett, Isaiah Gibbs); 6) Valley, WDM  1:28.94 (Jon Shaner, Braeden Heald, Jacob Keller, Creighto0n Mitchell); 7) Johnston 1:28.99 (Johnny Pater, Anthony Coleman, Andrew Nord, Gannon Svestka); 8) Waukee 1:29.29 (Sam Devries, Chaise Russell, Drew Johnston, Dan Blocker)

Class 3A Record: 1:27.87, Sergeant Bluff-Luton (Matthew George, Ryley McGregor, Drew Girres, Brady Wall), 2016

SQM Leader: Dallas Center-Grimes, 1:30.19

2017 Finish:  1) Dallas Center-Grimes 1:29.82 (Sean Madsen, Thomas Erickson, Trey Washington, Cade Bertrand); 2) West Burlington/Notre Dame 1:30.30 (Jax Lamm, Drake Day, Jamar Lewis, Isaiah Trousil); 3) Marion 1:30.48 (Chris Mohwinkle, Grant Meth, Blair Brooks, Owen Carstensen); 4) Glenwood 1:31.09 (Joey Saddler, Matt Bowden, Nate Kennedy, Mavrick Decker); 5) Sergeant Bluff-Luton 1:31.62 (Jorma Schwedler, Zach Shultz, Chris Kroll, Ryley McGregor); 6) Central DeWitt 1:31.76 (Terry Harris, Brady Ellison, Matt Burke, Nick Smith); 7) Benton 1:32.15 (Connor Sindt, Blake Osborn, Parker Nolan, Riley Nolan); 8) Gilbert 1:32.33 (Steven Lawrence, Ajay Reed, Landon Howard, Cody Dvorak)

Class 2A Record: 1:27.14, West Burlington/N Dame (Xavier Williams, Jacob Smith, Spencer Ferguson, Isaiah Trousil), 2016

SQM Leader: Woodward Academy, 1:31.31

2017 Finish: 1) Albia 1:28.14 (Tony Leshen, Tyler Stringfellow, Kyle Sinnott, Jacob Clouse); 2) Beckman Catholic, Dyersville 1:31.50 (Riley Fangman, Mark Brown, Joel Vaske, Evan Wulfekuhle); 3) Anamosa 1:31.50 (Alex Cabrera, Michael Martensen, Jay McLean, Joe Fish) [in 3A this year]); 4) Camanche 1:31.68 (Mason Lanhart, Chase Grim, Dylan Hundley, David Gonzalez); 5) Emmetsburg 1:31.98 (Aaron Hutchinson, Brent Wesley, Blake Vermulm, Grant Deitering);

6) Western Christian 1:32.46 (Justin Grevengoed, Ben Granstra, Ben Gesink, Tyson Kooima); 7) AHSTW 1:33.08 (Sam Peterson, Cordale Armstrong, Jake Martin, Gage Clay); 8) North Cedar 1:33.42 (Jacob Jensen, Bryce Berner, Miles McCullough, Greg Hansen)

Class 1A Record: 1:29.62, Panorama (Justin McDermott, Bob McFadden, Shaun Moylan, Travis Geopfert), 1997

SQM Leader: Montezuma, 1:32.80

2017 Finish: 1) Lisbon 1:30.35 (Bryce Hasselmann, Bailey Arwine, Derek Bova, Jack Butteris); 2) Montezuma 1:31.70 (Carson Losure, Logan Price, Zach Townsend, Jordan Bender); 3) Don Bosco 1:31.82 (Austin Svoboda, Dylan Rottinghaus, Jeremy Schmitz, Caleb Ridgon);  4) Wapsie Valley 1:32.07 (Alec Marticoff, Andrew Buzynski, Tanner Sauerbrei, Riley Little); 5) HLV, Victor 1:32.70 (Brandon Schafbuch, Owen VanWaus, Wyatt Kaplan, Camiel Blomme); 6) Lawton-Bronson 1:32.88 (Cade Pedersen, Trevor Eyres, Jacob Roder, AJ Leffler); 7) Turkey Valley 1:33.24 (Will Einwalter, Cody Hackman, Cale Reicks, Wyatt Blazek); 8) Central, Elkader 1:33.26 (Ted Hilgerson, Max Wingert, Drew Reinhart, Derek Ehrhardt)


800 Meter Sprint Medley Relay

Iowa State Meet Record: 1:32.09, Bettendorf (Josh Anderson, Josiah Graves, Damari Nicholson, Darien Porter), 2017

Iowa All-Time Best: 1:31.12, Bettendorf (Leo Desequira, Austin Kaler, Damari Nicholson, Darien Porter), 2018

Class 4A Record: 1:32.09, Bettendorf (Josh Anderson, Josiah Graves, Damari Nicholson, Darien Porter), 2017

SQM Leader: Bettendorf, 1:31.12

2017 Finish: 1) Bettendorf 1:32.09 (Josh Anderson, Josiah Graves, Damari Nicholson, Darien Porter); 2) Epworth, Western Dubuque 1:32.64 (G Bennett, Max Steffen, Kenny Beard, Brandon Beard); 3) Cedar Rapids, Kennedy 1:32.77 (Peyton McCarty, Chase Baker, Jesse Price, Marco Shanklin); 4) Valley, WDM 1:32.80 (Creighton Mitchell, John Mahoney, Jacob Keller, Saxon Barrientos); 5) Waukee 1:32.98 (Sam DeVries, Tyrese Moore, Dan Blocker, Zach Eaton); 6) Iowa City, West 1:33.09 (Kimball Henstrom, Trunnell Roberts, Gabe Caruthers, Austin West); 7) Indianola 1:33.12 (Tyler Piper, Kade Hartung, Chris Ewoldsen, Quentin Linnan); 8) Lewis Central 1:33.42 (DeAnthony Bridgeford, Logan Redeker, Max Duggan, Kenneth McMahan)

Class 3A Record: 1:33.68, Glenwood (Joey Sadler, Matt Bowden, Mavrick Decker, Nate Kennedy), 2017

SQM Leader: Boyden-Hull/Rock Valley, 1:34.08

2017 Finish: 1) Glenwood 1:33.68 (Joey Sadler, Matt Bowden, Mavrick Decker, Nate Kennedy); 2) Marion 1:34.73 (Ryan Bettenga, Dawson Kirk, Grant Meth, Chris Mohwinkle); 3) Center Point-Urbana 1:34.98 (Devin Smith, Blake Lindsey, Jon Karteus, JoJo Frost); 4) Grinnell 1:35.11 (Luke Roudabush, Tanner Strand, Jake Simon, Sam Allen); 5) Nevada 1:36.30 (Robert Edwards, Preston Cattanach, Jakob Strottman, Joven Nelson); 6) Wahlert, Dubuque 1:36.70 (Ryan Rogers, Joe Friend, Alden Kuntz, Coby Adams); 7) Decorah 1:37.00 (Cade Klimesh, Jacob Roher, Jackson Varney, Dawson Holkesvik); 8) Pella 1:37.10 (Gabe Thomas, Dalton Chapman, Curtis Ware, Avery Van Zee)

Class 2A Record: 1:35.44, So. Winneshiek (Alex Holthaus, Matthew Holthaus, Rodney Schwartzhoff, Nathan Ward), 2017

SQM Leader: Mediapolis, 1:34.50

2017 Finish: 1) South Winneshiek 1:35.44 (Alex Holthaus, Matthew Holthaus, Rodney Schwartzhoff, Nathan Ward); [in 1A in 2018] 2) North Fayette Valley 1:35.62 (Tanner Kuhens, Zach Massman, Jace Burrow, Dylan Larson); 3) Treynor 1:36.04 (Will Halverson, Jakob Houser, Brett Daley, Chase Reed); 4) Anamosa 1:36.22 (Alex Cabrera, Michael Martensen, Jay McLean, Joe Fish) [in 3A in 2018]; 5) Camanche 1:36.34 (Chase Grimm, Blake Hardison, Dylan Handley, David Gonzalez); 6) Northeast 1:36.87 (Kyle Dell, Dawson Stoll, Ben Lange, Braedon Hoyer); 7) Des Moines Christian 1:37.15 (Bennett Schuiteman, Brandon Loverude, Calvin Matthes, Nathan Herbers); 8) Central Springs 1:37.31 (Sebastian Beck, Garrett Heagel, Zack Santee, Kalen Eastman)

Class 1A Record: 1:33.84, Lisbon (Bryce Hasselmann, Brett Givens, Derek Bova, Blake Longhurst), 2017

SQM Leader: BCLUW, 1:35.25

2017 Finish: 1) Lisbon 1:33.84 (Bryce Hasselmann, Brett Givens, Derek Bova, Blake Longhurst); 2) BGM, Brooklyn 1:35.06 (Devon Maxfield, Dawson Owens, Keegan James, Jayce Knight); 3) Lynnville-Sully 1:35.61 (Sage Zylstra, Nate Stock, Tyson Vander Linden, Corey McCoy); 4) St. Albert, Council Bluffs 1:36.01(Andrew Hanafan, Elijah Finn, Blake Rallis, Tyler Blaha); 5) HLV, Victor 1:36.08 (Wyatt Kaplan, Owen Van Waus, Camiel Blomme, Chase Sternhagen); 6) Wapsie Valley 1:37.08 (Colin Schrader, Riley Little, Andrew Buzynski, Conner Brandt); 7) Don Bosco, Gilbertville 1:37.17 (Wyatt Sawvel, Austin Svoboda, Jeremy Schmitz, Caleb Rigdon); 8) Turkey Valley 1:37.59 (Will Einwalter, Cody Hackman, Wyatt Blazek, Cale Reicks)

 


4 x 400 METER RELAY

Iowa State Meet Record: 3:13.80, Valley, WDM (Bryan Collins, Zac Sandvig, Ryan Keairnes, Brandon Skimming), 2006 prelims

Iowa All-Time Best: 3:13.80, Valley, WDM (Bryan Collins, Zac Sandvig, Ryan Keairnes, Brandon Skimming), 2006 (p)

2018 Drake Relays:  1) Waukee (Nolan Roethler, Aaron McCrary, Sam Yeaway, Zachary Eaton), 3:18.77; 2) Bettendorf (Brendan Scott, Demari Nicholson, Mekou Smith-Reed, Darien Porter) 3:19.01; 3) Des Moines Roosevelt (Eian O’Brien, Nic Baack, Aaron Smith, Davian Houston) 3:21.36; 4) Valley, WDM (Jacob Keller, Jonathan Shaner, Jacob Gass, Ryan Neu), 3:23.14; 5) Dubuque Senior (Ted Kruse, Chris Chapman, Joe Kruse, Angelo Romagna) 3:23.33; 6) Cedar Falls (Jakob Courbat, Will Eastman, Brandon Conrad, Quinlan O’Hair) 3:23.50; 7) Pekin (Chandler Eckley, Sam Roth, Cameron Millikin, Isaiah Wittrock 3:23.50; 8) Atlantic (Zade Niklasen, Gratt Reed, Tyler Moen, Chase Mullenix) 3:24.27

Class 4A Record: 3:13.80, Valley, WDM (Bryan Collins, Zac Sandvig, Ryan Keairnes, Brandon McSkimming), 2006 p-lim

SQM Leader:  Dubuque, Senior, 3:21.73

2017 Finish: 1) Cedar Falls (Seb Gearhart, Matt Timmer, Quinlan O’Hair, Nathan Hoy), 3:17.88; 2) Waterloo West (Sam Tudor, Connor Backens, Isaiah Arndorfer, Tayshaun Cooper), 3:18.70; 3) Iowa City, City (Daniel Brown, Zach Jones, Jack Roggeveen, Lucas Firmstone), 3:18.87; 4) Epworth, Western Dubuque (Alex Kaufmann, Daniel Fagerlind, Kenny Beard, Brandon Beard) 3:19.91; 5) Lewis Central (Seth Childers, Max Duggan, Drake Nettles, Kenneth McMahan), 3:20.19; 6) Iowa City, West (Derek Nugent, Chris Low, Austin West, Gabe Caruthers), 3:21.05; 7) Valley, WDM (Jon Shaner, Jacob Keller, Saxon Barrientos, Ryan Neu), 3:22.66;  – Bettendorf – DNF

Class 3A Record: 3:18.24, Bishop Heelan, S City (Preston Ives, Michael Malloy, Nate Berger, Brendan Dougherty), 2009

SQM Leader: Glenwood, 3:24.49

2017 Finish:  1) Sergeant Bluff-Luton (Jorma Schwedler, Chris Koll, Britton Delperdang, Ty Boekelman), 3:20.67; 2) Center Point-Urbana (Blake Lindsey, Jon Karteus, Devin Smith, JoJo Frost), 3:23.62; 3) Glenwood (Kohen Watson, Seth Little, Mavrick Decker, Nate Kennedy), 3:23.85; 4) Perry (Reece Dunlap, Alex Garrido, Brandon Kenyon, Adan Medina), 3:23.87; 5) Mount Vernon (Cale Snedden, Zach Krogmann, Jeremy Krogmann, Jack Cochrane), 3:25.46; 6) LeMars (Andrew Waskow, JT Engebretson, Eric Grasz, Colin Nemmers), 3:27.66; 7) Spirit Lake (Adam Skopec, Dawson Ahrenstorff, Ryan Maris, Zach Renken), 3:28.00; 8) Gilbert (Garrison Holck, Eric Swart, Alex Sharp, Will Greder), 3:28.51

Class 2A Record: 3:18.09, Albia (Tony Leshen, Kyle Sinnott, Jacob Clouse, Avery Moore), 2016

SQM Leader:  Pekin, 3:25.89

2017 Finish:  1) Albia (Tony Leshen, Kyle Sinnott, Drew Winke, Jacob Clouse), 3:20.46; 2) Dike-New Hartford (Ryan Moore, Broden Coulter, Nick Durnin, Connor Blough), 3:24.92; 3) Beckman Catholic (Joel Vaske, Evan Wulfekuhle, Luke Hageman, Mark Brown), 3:26.04;4) Anamosa (Jay McLean, Eian Countryman, Noah Sams, Joe Fish), 3:27.24 [in 3A in 2018]; 5) Des Moines Christian (Calvin Matthews, Mason Wubben, Brandon Loverude, Nathan Herbers), 3:28.23; 6) Forest City (Richard Gildemeister, Brandon Finch, Noah Segerstrom, Grady Hovenga), 3:28.29; 7) KP-WC (Ben Burbach, Anthony Baird, Eric Hoffman, Payton Kuchel), 3:29.44; 8) Pleasantville (Griffen McBride, Gauge Van Haalen, Thomas Ragan, Hunter Tyree), 3:32.30

Class 1A Record: 3:22.13, North Linn, Troy Mills (Ty Sherman, T.D. Holub, Justin Waring, Seth Schuhmacher), 2006

SQM Leader: Moravia, 3:30.06

2017 Finish:  1) Lisbon (Blake Langhurst, Bailey Arwine, Payton Bahl, Jack Butteris), 3:22.85; 2) Pekin (Zack Conger, Sam Roth, Chandler Eckley, Isaiah Wittrock), 3:23.55 [in 2A in 2018]; 3) St. Albert, Council Bluffs (Tyler Blaha, Elijah Finn, Kyle Barnes, Andrew Hanafan) 3:26.68; 4) Ridge View (Andres Carbajal, Jacob Tokheim, Caden Wandrey, Juan Nava) 3:30.53; 5) Sant Ansgar (Ethan Kirchgatter, Ben Boerjan, Justin Okland, Cole Willert), 3:50.54; 6) Mount Ayr (Cal Daughton, Mitchell Jennett, Hunter Arends, Hunter Haveman), 3:31.37 [in 2A in 2018]; 7) Lynnville-Sully (Corey McCoy, Gage Vander Leest, Carson Dunsbergen, Tyson Vander Linden), 3:32.31; 8) Lake Mills (Parker Eaton, Charlie Dugger, Sade Sifuentes, Luke Groe), 3:32.56 [in 2A in 2018]


4 x 800 METER RELAY

Iowa State Meet Record: 7:41.43, Ames (Lee Grim, Kuol Choi, Atem Akok, Daniel Chan), 2015

Iowa All-Time Best:  7:41.43, Ames (Lee Grim, Kuol Choi, Atem Akok, Daniel Chan), 2015

2018 Drake Relays: 1) Prairie, Cedar Rapids (Max Laue, Colton LaGrange, Robert Laue, Mike Jasa), 7:56.84; 2) Ames (Kear Kear, Garang Akok, Tyler Carney, Aniey Akok), 7:58.42; 3) Pekin (Chandler Eckley, Sam Roth, Cameron Millikin, Isaiah Wittrock), 7:59.05; 4) Johnston (Owen Ness, Grant Lair, Carsten Thompson, Joe Schafer), 7:59.71; 5) Urbandale (Drew Dabney, Payton Marrs, Jay Marcotte, Ben Daumueller), 8:00.26; 6) Atlantic (Craig Becker, Jaxson Eden, Zeke Whetstone, Chase Mullenix), 8:01.62; 7) Valley, WDM (Moise Habineza, Carter Owen, Jacob Weisshaar, Evan Armitage), 8:03.21; 8) Gilbert (Will Greder, Keegan Sturdy, Garrison Holck, Rees Tyler), 8:04.02

Class 4A Record: 7:41.43, Ames (Lee Grim, Kuol Choi, Atem Akok, Daniel Chan), 2015

SQM Leader:  Iowa City, City High 7:55.21

2017 Finish:  1) Waukee (Carson Doty, Ryan Modlin, Tyler Groathouse, Josh Andrews), 7:49.34; 2) Cedar Falls (Quinlan O’Hair, Sam Schillinger, Nathan Hoyt, Seb Gearhart), 7:50.63; 3) Dowling Catholic (Collin Cook, Kevin Connor, Jack Fink, Matt Frazier), 7:52.38; 4) Valley, WDM (Jacob Spann, Evan Armitage, Collin Day, Ryan Williams), 7:55.73; 5) Urbandale (Drake Henrichs, Jacob Mellott, Cade Friedrichsen, Ben Daumueller), 7:56.31; 6) Pleasant Valley (Anthony Pena, Parker Huhn, Mark Conway, Ben Gorman), 7:58.15; 7) Iowa City, City (Jim McMillan, Jimmy Momberg, John Paul Rethwisch, Daniel Brown), 8:00.11; 8) Johnston (Joe Schaefer, Owen Ness, Andrew Bauer, Patrick Bose), 8:03.59

Class 3A Record: 7:49.07, Spirit Lake Park (Alec Baldwin, Keith Byers, Kayne Feldick, Will Norris), 2011

SQM Leader:  Grinnell, 8:11.60

2017 Finish:  1) Mount Vernon (Zach Krogmann, Nick Leopold, Jack Young, Jeremy Krogmann), 7:58.01; 2) Gilbert (Garrison Holck, Will Greder, Rees Tyler, Keegan Sturdy), 8:08.58; 3) Spirit Lake (Mason McCaffery, Adam Skopec, Zach Renken, Ryan Morris), 8:09.36; 4) Wahlert Catholic, Dubuque (Luke Schaefer, Nathan Tranel, Jacob Hocking, Luke Hillby), 8:12.43; 5) Xavier, Cedar Rapids (Josh Gerke, Beau Van Berkum, Grayson Walther, Nathan Skala), 8:12.85; 6) Mount Pleasant (Kyle Vanderham, Jonathan Ita, Logan Murray, Jacob Stukenjurgen), 8:14.22; 7) Oskaloosa (Talon Munger, Jacob Hacker, Iszac Schultz, Carter Huyser), 8:16.37; 8) Pella (Thomas Gauley, Blaise Winegardner, Adam Houtz, Josh Van Dusseldorp)

Class 2A Record: 7:50.39, Monticello (Jarrett Easton, Jordan Loes, Derek Manternach, Matt Manternach), 2015

SQM Leader: Pekin, 8:03.35

2017 Finish:  1) Dike-New Hartford (Broden Coulter, Nate Sharp, Ryan Moore, Connor Blough), 8:01.33; 2) KP-WC (Anthony Baird, Eric Hoffman, Payton Kuchel, Alex Still), 8:03.90; 3) Mid-Prairie, Wellman (Andrew Schwartz, Marshall Teets, Cary Schaefer, Peyton Miller), 8:07.97; 4) Aplington-Parkersburg (Riley Barrett, Trevor Haren, Hunter Brouwer. Mason Tyler), 8:08.88; 5) Denver (Eli Barrett, Tyler Kroeze, Curran Matthias, Alex Gebel), 8:11.05; 6) Anamosa (Eian Countryman, Gabe Countryman, Zac McLean, Noah Sams), 8:17.21 [in Class 3A in 2018]; 7) Des Moines Christian (Tyler Ketcham, Sam Stroh, J.D. Lowe, Nathan Herbers), 8:18.19 [in 3A in 2018]; 8) Underwood (Blake Patten, Thomas Conn, Jalen Humphrey, Isaiah Humphrey), 8:18.73

Class 1A Record: 7:58.63, Pekin (Chandler Eckley, Sam Roth, Isaiah Wittrock, Ryan Millikin), 2017

SQM Leader: Lisbon, 8:17.87

2017 Finish1) Pekin (Chandler Eckley, Sam Roth, Isaiah Wittrock, Ryan Millikin), 7:58.63 [in 2A in 2018]; 2) Hudson (Holden Caloud, Wyatt Kelly, Alan Jackson, Carson Wright), 8:09.82; 3) Lisbon (Jake Jennett, Kaden Kilburg, Cooper Siebrecht, Payton Bahl), 8:12.64; 4) AGWSR (Alec Stahl, Tate Hofmeister, Austin Rekward, Liam Stubbe), 8:12.81; 5) North Linn (Ryan Miller, Seth Boss, Brendan Westemeier, David Serber), 8:18.15; 6) St. Albert, Co. Bluffs (Kyle Barnes, Ryan Hughes, Joe Liston, Luke Gronstal), 8:20.38; 7) Earlham (Paxton Groves, Alex Caskey, Thomas Payne, Jake Willem), 8:21.51; 8) Gehlen Catholic, LeMars (Alex Langel, Jordan Von Arb, Blake Feng, Cooper Davis), 8:23.47


1,600 METER MEDLEY RELAY

Iowa State Meet Record: 3:24.39, Linn-Mar, Marion (Austin Flieder, Tim Wolfe, Duggan Trenary, Josh Evans), 2014

Iowa All-Time Best: 3:22.69, Iowa City, City (Sumaster Newell, Hakim Hill, Calvin Davis, Jeremy Mims), 2001 (Nike Invitational; Raleigh, NC)

2018 Drake Relays:  1) Urbandale (Chris Miller, Drew Dabney, Jay Marcotte, Ben Daumueller), 3:30.25; 2) Pekin (Dayne Eckley, Monico Requena, Sam Roth, Isaiah Wittrock), 3:30.99; 3) Dubuque Senior (Spencer Schilling, , Chris Chapman, Angelo Romagna, Jalen Hildebrand), 3:32.34; 4) Atlantic (Zade Niklasen, Dillon Sonntag, Tyler Moen, Chase Mullenix), 3:32.48; 5) Dowling Catholic (Matt Moore, Jack Lyman, Charlie Johnson, Kevin Connor), 3:34.20; 6) Bettendorf (Leo Desequeria, Demari Nicholson, Darien Porter, Jack Stamper), 3:34.22; 7) Waukee (Tyrese Moore, Zachary Eaton, Sam Yeaway, Ahren Reitsma), 3:34.96; 8) Davenport West (DJ Mosley, Trevor Burkhart, Malik Westerfield, Keenan Dolan), 3:35.39

Class 4A Record: 3:24.39, Linn-Mar, Marion (Austin Flieder, Tim Wolfe, Duggan Trenary, Josh Evans), 2014

SQM Leader:  Ames, 3:32.88

2017 Finish:  1) Dowling Catholic (Jack Lyman, Drew Peterson, Charlie Johnson, Matt Frazier), 3:27.74; 2) Indianola (Chris Ewoldsen, Kade Hartung, Jacey Storm, Quentin Linnan), 3:28.37; 3) Waukee (DJ Moffitt, Drew Johnson, Zach Eaton, Ryan Modlin), 3:29.78; 4) Johnston (Andrew Nord, Blake Murray, Gannon Svestka, Joe Schaefer), 3:30.72; 5) Urbandale (Chris Miller, Drew Dabney, Jacob Mellott, Cade Friedrichsen), 3:32.91; 6) Valley, WDM (Ryan Neu, Saxon Barrientos, Grant Peterson, Moise Habineza), 3:34.09; 7) Ottumwa (Nik Batterson, Austyn Casillas, Sam Yeaway, Roger Cruz), 3:34.32; 8) Cedar Falls (Matt Timmer, Gaber Penrith, Dalton Closson, Seb Gearhart), 3:34.53

Class 3A Record: 3:27.65, Assumption, Davenport (Ben Irmen, Joe Conklin, Mike Craddick, Brett Adams), 2004

SQM Leader: Atlantic, 3:37.67

2017 Finish:  1) Central DeWitt (Brady Ellison, Nick Smith, Elijah Boesch, Will DeHaan), 3:33.26; 2) Mount Vernon (Cale Snedden, Coy Martin, Jack Cochrane, Jeremy Krogmann), 3:34.16; 3) Decorah (Cade Klimesh, Dawson Holkesvik, Jackson Varney, Andrew Kephart), 3:36.13; 4) Sergeant Bluff-Luton (Zach Shultz, Ryley McGregor, Chris Kroll, Gabe Hannemann), 3:36.37; 5) Oskaloosa (J’Von Harris, Casey Hill, Bennett Spry, Carter Huyser), 3:38.83; 6) Winterset (Brad Benshoof, Carter Tryon, Tyler VanPelt, Easton Darling), 3:39.80; 7) Spirit Lake (Matthew Moody, Dawn Ahrenstorff, Ryan Maris, Adam Skopec), 3:40.14; 8) Mount Pleasant (Brady Sartorius, Pat Canby, Rylan Seberg, Jacob Stukerjurgen), 3:40.79

Class 2A Record: 3:26.16, Mid-Prairie, Wellman (Tanner Miller, Cody Bontrager, Lance Silbaugh, Aaron Stockstell) 2008

SQM Leader: Pekin, 3:36.13

2017 Finish:  1) Anamosa (Alex Cabrera, Michael Martensen, Joe Fish, Noah Sams), 3:33.0 [in 3A in 2018]; 2) KP-WC (Ben Burbach, Coby Fischer, Payton Kuchel, Alex Still), 3:33.40; 3) East Sac County (Trevor Aschinger, Marcus Green, Carter Babe, Konnor Roth), 3:35.54; 4) Northeast (Kyle Dell, Ben Lange, Braedon Hoyer, Wyatt Schmidt) 3:36.46; 5) Boyden-Hull/Rock Valley (Jacob Schafer, Riley Teunissen, Isaac Munoz, Billy Rankin), 3:38.49 [in 3A in 2018]; 6) Denver (Kaden Isaacson, Tyler Kroeze, Eli Barrett, Curren Matthias), 3:39.55; 7) Cascade (Carter Holmes, Bryce Simon, John Larkin, Conor Otting), 3:39.76; 8) Mid-Prairie, Wellman (Quinn Schmidt, Terrhyn Jacob, Cary Schaefer, Andrew Schwartz), 3:39.92

Class 1A Record: 3:32.40, West Marshall (Brian Karsjens, Bob Kilker, Richard Affeldt, Brian Smith), 1994

SQM Leader: Lisbon, 3:40.51

2017 Finish:  1) Lisbon (Derek Bova, Bailey Arwine, Blake Langhurst, Payton Bahl), 3:34.85; 2) North Union (Blake Crawmer, Derek Thompson, Trent Pedersen, Riley Bauer), 3:35.48; 3) Pekin (Tyler Copeland, Monico Requena, Sam Roth, Chandler Eckley), 3:35.81 [in 2A in 2018]; 4) Central Lyon (Riley Van Wyhe, Nick White, Mitch Van Beek, Gable Sieperda), 3:36.87; 5) Hudson (Cameron Fulcher, Alan Jackson, Cameron Christopher, Wyatt Kelly), 3:38.77; 6) Maquoketa Valley (Mitchell Neuzil, Zak Harbach, Derek Becker, Kyle Wilson), 3:38.98; 7) Dunkerton (Daniel VanBrocklin, Brady Stone, Holden Gillespie, Jordan Yessak), 3:39.32; 8) Griswold (AJ Hartman, Clay Amos, Preston Good, David Thompson), 3:40.18


SHUTTLE HURDLE RELAY (33” hurdles – new in 2009)

Iowa State Meet Record: 55.78 Waukee (Josh Brdicko, Kalen Renshaw, Scott Stanley, Jared Brdicko), 2014

Iowa All-Time Best: 55.68, Linn-Mar, Marion (Daniel Gorsich, Nick House, Gavren Dochterman, Zeal Baker), 2016

2018 Drake Relays: 1) Prairie, Cedar Rapids (Kian Davis, Caleb Fuller, Mike Jasa, Chavi Parks), 57.14; 2) Cedar Rapids Kennedy (Will Stecker, Keeler Dix, BJ White, Terrell Jordan, Jr), 57.56; 3) Waukee (Nolan Roethler, Jackson Payne, Asher Hutchison, Tyler Williams). 57.70; 4) Pella (Gabe Thomas, Curtis Ware, Jordan Buma, Avery VanZee), 59.37

Class 4A Record: 55.78, Waukee (Josh Brdicko, Kalen Renshaw, Scott Stanley, Jared Brdicko), 2014

SQM Leader:  Prairie, Cedar Rapids, 57.31

2017 Finish: 1) Ankeny Centennial (Riley Moss, Adam Mudge, Jake Pinegar, Taylor Weil), 56.23; 2) Linn-Mar (Trent Davis, Nick House, Logan Clark, Zeal Baker) 56.90; 3) Valley, WDM (Jack Hamborg, Jon Koele, Parker Marschel, Keaton Floss), 57.02; 4) Epworth, Western Dubuque (Danny Recker, Damon Jaeger, Freddie Hosch, Alex Kaufmann); 57.35; 5) Cedar Rapids Washington (Brayden Wright, Trey Leonard, Jacob Bockenstedt, Reese Barton), 57.76; 6) Iowa City, West, (Cole Mabry, Max Hill, Caden Fedler, Javonte Williams). 58.82; 7) Waukee (Tyler Williams, Brody Driscoll, Nolan Roethler, Aaron McCrary), 59.01; DQ – Cedar Rapids, Kennedy

 

Class 3A Record: 56.74, Waverly-Shell Rock (Cole Chestnut, Jackson Litterer, Blake Willson, Eric Larson), 2011

SQM Leader: Mount Pleasant, 56.61

2017 Finish: 1) Carlisle (Max Goodhue, Nolan Brunsen, Andrew Black, Dallas Wright), 56.77; 2) Mount Pleasant (Keegan Rich, Chase Lamm, Cole Burns, Jake Lowe), 57.39; 3) Spirit Lake (Matthew Moody, Dawson, Ahrenstorff, Zach Renken, Brock Tvedte), 57.82; 4) Dallas Center-Grimes (Damon Clapper, Garrett Skalnik, Jeff Spaur, Jacob Prohaska), 58.79; 5) Boone (Bret Price, Devan Baldus, Quali Sporaa, Lantz Reed), 59.05; 6) Wahlert Catholic (Ryan Rogers, Zach Kemp, Sam Herrig, Joe Friend), 59.70; 7) Pella (Gabe Thomas, Jordan Buma, Curtis Ware, Avery Van Zee), 59.99; 8) Decorah (Andrew Magner, Zach DeVore, Cade Klimesh, Jacob Roher), 1:00.14

Class 2A Record: 56.99, Sioux Center (Christian Rozeboom, Alex Bakker, Derek Hooyer, Dylon Van’t Hof), 2014 (p)

SQM Leader: Dike-New Hartford, 58.71

2017 Finish: 1) Central Decatur (Tyler Davis, Cole Pedersen, Cauy Spidle, Carter Boothe), 59.22; [in 1A in 2018];  2) Cherokee (Mason Timmerman, Dax Johannsen, Mason Pitts, Isaac Lafleur), 59.31; 3) Cascade (Cain Hoffman, Mitchell Gibbs, Logan Otting, Will McAllister), 59.53; 4) West Lyon (Noah Van’t Hof, Mitchell Rentschler, Isaac Heyer, Logan Bruggeman), 1:00.66; 5) Pleasantville (Hunter Tyree, Colton Major, Griffin McBride, Gauge Van Haalen), 1:01.15; 6) South Central Calhoun (Mason Merkley, Brandon Assman, Hunter Muhlbauer, Josh Van Hulzen), 1:01.50; 7) Oelwein (Isaac Thornton, Cameren Sims, Nicholas Dittmer, Sayer Woodson), 1:01.59; 8) Van Meter (Sam Thompson, Noah Hale, Owen Jones, Casey O’Brien), 1:02.78

Class 1A Record: 58.48, Madrid (Nick Novotny, Tanner Adams, CJ Manthe, Jeremy Johnson), 2012 (p)

SQM Leader:  Central Decatur, 59.69

2017 Finish: 1) Lake Mills (Alex Albert, Slade Sifuentes, Grant Fjelstad, Charlie Dugger), 59.48 [in 2A in 2018]; 2) Saint Ansgar (Brody Bruce, Collin Kramer, Jacob Hemann, Cole Willert), 59.66; 3) Fremont-Mills (Sam Phillips, Austin Gartner, Beau Malcom, Parker Powers), 1:00.33; 4) Audubon (Nolan Smith, Jackson Jensen, Josh Lange, Tyler Riebhoff), 1:00.33; 5) WACO, Wayland (Cornell Hulme, Jackson Roth, Beau Beckler, Colton Horak), 1:00.62; 6) Earlham (Harrison Miller, Eli Kasap, Caleb Swalla, Brian Vanderheiden), 1:00.91; 7) West Hancock (MaCoy Yeakel, Gavin Becker, Hunter Hagen, Josef Smith), 1:01.27; 8) Akron-Westfield (Aaron Allard, Leighton Blake, Austin Allard, Ty DeRocher), 1:01.28


STATE MEET WHEELCHAIR EVENT RECORDS

Started in 1990

100 METERS

State Meet Record: 17.81, E. J. Runyan, Johnston, 2000

Iowa All-Time Best: 17.11, Jon Litzkow, Waterloo, West, 2013

SQM Leader: Matthew Schultz, Southeast Polk, 19.37

2017 Finish:  1) Jordan Razor, Bondurant-Farrar, 21.22; 2) Noah Thomas, Roland-Story, 21.39; 3) Matthew Schultz, Southeast Polk, 21.87; 4) Collin Hillinger, Lawton-Bronson, 24.99; 5) Jarrett Moehlman, 26.04; 6) Caleb Gehle, Fort Madison, 34.30


200 METERS

State Meet Record: 31.01, Jon Litzkow, Waterloo, West, 2013

Iowa All-Time Best: 30.52, Jon Litzkow, Waterloo, West, 2013

SQM Leader: Matthew Schultz, Southeast Polk, 35.59

2017 Finish:  1) Noah Thomas, Roland-Story, 37.55; 2) Jordan Razor, 37.95; 3) Matthew Schultz, Southeast Polk, 38.51; 4) Collin Hillinger, Lawton-Bronson, 45.00; 5) Jarrett Moehlman, Lisbon, 47.68; 6) Caleb Gehle, Fort Madison, 1:13.29


400 METERS

State Meet Record: 56.57, Jon Litzkow, Waterloo, West, 2013

Iowa All-Time Best: 56.57, Jon Litzkow, Waterloo, West, 2013

SQM Leader: Matthew Schultz, Southeast Polk, 1:15.48

2017 Finish: 1) Matthew Schultz, Southeast Polk, 1:14.01; 2) Noah Thomas, Roland-Story, 1:14.80; 3) Jordan Razor, Bondurant-Farrar, 1:17.75; 4) Jarrett Moehlman, Lisbon, 1:31.67; 5) Collin Hillinger, Lawton-Bronson, 1:34.35


SHOT PUT

State Meet Record: 40-05.50, Alex Gudenkauf, Dubuque Senior, 2013

Iowa All-Time Best: 41-02 Alex Gudenkauf, Dubuque Senior, 2013

SQM Leader: Matthew Schultz, Southeast Polk, 25-07

2017 Finish: 1) Matthew Schultz, Southeast Polk, 20-08.50; 2) Jordan Razer, Bondurant-Farrar, 16-04.50; 3) Caleb Gehle, Fort Madison, 14-05.75; 4) Noah Thomas, Roland-Story, 11-09.50; 5) Jarrett Moehlman, Lisbon, 11-01.50