Wells Fargo Arena, Des Moines, Iowa
2011 Class 2A IHSAA State Tournament
Place Winners
February 16-19, 2011

 Weight: 103

1st: Doug Miner, Spirit Lake Park SO 41- 2
2nd: Zach Less, West Delaware Manchester SO 32- 7
3rd: Derek Miller, Winterset JR 41- 9
4th: Darrian Schwenke, Atlantic FR 43- 7
5th: Broghan Kelly, Harlan FR 38- 11
6th: Tyler Bartels, Riceville-Saint Ansgar SR 43- 3
7th: Tony DeVriese, Assumption Davenport SO 23- 6
8th: Shadow Leshen, Albia FR 48- 5
 Weight: 112

1st: Dylan Peters, Denver-Tripoli JR 50- 0
2nd: Colton McCrystal, Sergeant Bluff-Luton SO 46- 2
3rd: Zach Skopec, Spirit Lake Park FR 40- 6
4th: Tanner Cowan, Centerville SO 27- 6
5th: Leighton Gaul, New Hampton SO 39- 8
6th: Dustin Horne, South Tama County SR 31- 9
7th: Kyle Springer, Assumption Davenport SO 28- 8
8th: Mitchell Broer, Ballard FR 37- 10
 Weight: 119

1st: Topher Carton, Assumption Davenport JR 43- 0
2nd: Sawyer Farris, New London/WMU JR 46- 3
3rd: Chase Flack, JSPCEG SR 43- 1
4th: Matt Paulus, New Hampton SR 42- 8
5th: Jobe Goodale, Osage SR 36- 8
6th: Alex Rust, Central Lyon/George-Little Rock SR 35- 6
7th: Dalton Kingery, PCM Monroe JR 40- 3
8th: Walker Marshall, Missouri Valley JR 47- 5
 Weight: 125

1st: Jacob Colon, Clear Lake SR 36- 0
2nd: Dakota Simmons, Fairfield SR 26- 4
3rd: Kyle Blocker, East Marshall/GMG SO 44- 5
4th: Cole Anderson, Forest City SR 36- 6
5th: Greg Vance, Wahlert Catholic Dubuque JR 42- 8
6th: Zach Muller, West Delaware Manchester SO 38- 10
7th: Alan Perry, Bondurant-Farrar SO 32- 12
8th: Eric Clarke, Assumption Davenport FR 36- 12
 Weight: 130

1st: Brandon Sorensen, Denver-Tripoli SO 47- 2
2nd: Josh Perkins, Atlantic SR 38- 9
3rd: Logan Thomsen, Union LaPorte City SO 45- 3
4th: Jared Hoefer, West Delaware Manchester SR 40- 12
5th: Brandon Silbaugh, JSPCEG JR 36- 3
6th: JC Vercande, Williamsburg JR 47- 7
7th: Jordan Roths, New Hampton JR 34- 14
8th: Dylan Bryce, Spirit Lake Park JR 31- 13
 Weight: 135

1st: Jake Marlin, Creston/Orient-Macksburg SO 48- 1
2nd: Tyler Patten, Webster City SR 35- 4
3rd: Jake Kadel, New London/WMU SR 49- 2
4th: Austin Horner, Clear Lake SR 28- 7
5th: Matt White, Albia SR 51- 3
6th: Tyler Mitchell, Charles City SR 32- 9
7th: Keegan Mumma, A-D-M Adel JR 42- 4
8th: Nick Harvey, Nevada SR 38- 10
 Weight: 140

1st: Kyler Risher, Centerville SR 48- 9
2nd: Brad Schwenke, Atlantic SR 44- 5
3rd: Cory Chapin, Denver-Tripoli JR 43- 10
4th: Josh Schaefer, OA-BCIG SR 44- 3
5th: Tyler Walz, South Tama County JR 34- 4
6th: Dylan McLaughlin, Union LaPorte City JR 40- 10
7th: Wil Stetzel, Perry SR 39- 4
8th: Jed Siegwarth, MFL-Central JR 39- 9
 Weight: 145

1st: Brody Grothus, Assumption Davenport SR 49- 0
2nd: Tanner Hiatt, Ballard SR 43- 2
3rd: Blake Meling, East Marshall/GMG JR 44- 3
4th: Chris Johnson, Independence SR 39- 9
5th: Brandon Barker, Osage SR 38- 8
6th: Mitch Berns, Waukon SR 25- 8
7th: Aaron Sorenson, Forest City SR 39- 3
8th: Brady Milder, Columbus Columbus Junction SR 42- 5
 Weight: 152

1st: Ryan Valline, East Marshall/GMG SR 31- 4
2nd: Chase Skoneczka, Benton Van Horne SR 35- 6
3rd: Garrett Smith, Denver-Tripoli JR 45- 3
4th: Dakotah Poe, Albia SR 41- 6
5th: Nick Georgean, Assumption Davenport SO 44- 6
6th: Dallas Rozeboom, Boyden-Hull/Rock Valley SO 40- 7
7th: Adam Drain, Mediapolis FR 42- 3
8th: Nick Winter, MFL-Central SR 41- 6
 Weight: 160

1st: Kyle Lux, South Tama County SR 40- 0
2nd: Nick Fuller, Independence JR 41- 5
3rd: Cody Solari, Sergeant Bluff-Luton SR 49- 3
4th: Thomas Reyhons, Assumption Davenport SR 16- 2
5th: Collin Ascherl, MOC-Floyd Valley JR 38- 4
6th: Brad Mickelson, Ballard SR 37- 10
7th: Aaron McMurphy, Dallas Center-Grimes JR 27- 11
8th: Ryan Randall, Osage JR 39- 4
 Weight: 171

1st: Tanner Weatherman, Ballard SR 44- 1
2nd: Colton Vant Hof, Sioux Center SR 38- 1
3rd: Jeff Guttry, Fairfield SR 36- 2
4th: Elliott Wirkler, MFL-Central SR 44- 5
5th: Jake Reiter, Union LaPorte City SR 27- 8
6th: Jacob Jensen, Crestwood Cresco JR 25- 17
7th: Sam Lahr, West Delaware Manchester JR 34- 5
8th: Tommy Argo, Assumption Davenport SR 41- 6
 Weight: 189

1st: Ross Larson, Ballard JR 38- 4
2nd: Devin Mitchell, Bondurant-Farrar SR 40- 2
3rd: Blaize Cabell, Independence SR 45- 1
4th: Adam Reth, West Delaware Manchester SO 33- 10
5th: Jack Manning, Woodward-Granger SR 37- 3
6th: Colten Riley, South Central Calhoun JR 41- 4
7th: Tyler Walls, Clear Creek-Amana SR 35- 4
8th: Tyler Doll, Atlantic JR 35- 13
 Weight: 215

1st: Kane Seeley, Perry JR 47- 0
2nd: Collin Bevins, Creston/Orient-Macksburg JR 48- 5
3rd: Devin Lemke, Iowa Falls-Alden SR 27- 1
4th: Terron Geerdes, Central Lyon/George-Little Rock JR 34- 10
5th: Tom McClimon, Central Clinton DeWitt SR 37- 12
6th: Micah Hoogendoorn, Boyden-Hull/Rock Valley SR 39- 6
7th: Alex Rans, West Delaware Manchester SR 33- 11
8th: Tyler Grauer, Clear Creek-Amana SR 34- 8
 Weight: 285

1st: Austin Blythe, Williamsburg SR 49- 1
2nd: Zach Bauer, Dallas Center-Grimes SR 36- 4
3rd: Tyler Swope, Assumption Davenport SR 45- 2
4th: Bret Johnson, Roland-Story Story City SR 25- 3
5th: Logan Hopp, New Hampton JR 40- 7
6th: Seth Praska, Crestwood Cresco SR 28- 10
7th: Adam Ownby, Independence SR 29- 14
8th: Creighton Fox, Central Clinton DeWitt JR 35- 11
Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2008 - All rights reserved