|
||||||||||||||||||||||||||||||
FOOTBALL | ||||||||||||||||||||||||||||||
2023 REGULAR SEASON SCHEDULES | ||||||||||||||||||||||||||||||
CLASS A | ||||||||||||||||||||||||||||||
Home games listed with opponent | Away games listed with "at" | ||||||||||||||||||||||||||||||
DISTRICT 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||
School | Date | Akron-Westfield | Hartley-Melvin-Sanborn | Gehlen Catholic, LeMars | Sibley-Ocheyedan | Alta-Aurelia | MMCRU | South O'Brien | ||||||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 25 | Ridge View | at West Sioux, Hawarden | Hinton | at Sheldon | at Kingsley-Pierson | at Cherokee | at Sioux Central, Sioux Rapids | ||||||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 1 | at Sibley-Ocheyedan | at Alta-Aurelia | at MMCRU | Akron-Westfield | Hartley-Melvin-Sanborn | Gehlen Catholic, LeMars | Sheldon | ||||||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 8 | at Hinton | MMCRU | Alta-Aurelia | at South O'Brien | at Gehlen Catholic, LeMars | at Hartley-Melvin-Sanborn | Sibley-Ocheyedan | ||||||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 15 | Hartley-Melvin-Sanborn | at Akron-Westfield | at Woodbury Central, Moville | at Alta-Aurelia | Sibley-Ocheyedan | South O'Brien | at MMCRU | ||||||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 22 | at Gehlen Catholic, LeMars | Kingsley-Pierson | Akron-Westfield | MMCRU | at South O'Brien | at Sibley-Ocheyedan | Alta-Aurelia | ||||||||||||||||||||||
Wk 6 | Sept. 29 | MMCRU | at South O'Brien | at Sibley-Ocheyedan | Gehlen Catholic, LeMars | West Monona, Onawa | at Akron-Westfield | Hartley-Melvin-Sanborn | ||||||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 6 | at Alta-Aurelia | Sibley-Ocheyedan | South O'Brien | at Hartley-Melvin-Sanborn | Akron-Westfield | Westwood, Sloan | at Gehlen Catholic, LeMars | ||||||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 13 | South O'Brien | Gehlen Catholic, LeMars | at Hartley-Melvin-Sanborn | North Unon | at MMCRU | Alta-Aurelia | at Akron-Westfield | ||||||||||||||||||||||
DISTRICT 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||
School | Date | Belmond-Klemme | Saint Ansgar | Newman Catholic, Mason City | West Hancock, Britt | North Union | West Fork, Sheffield | Lake Mills | ||||||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 25 | at North Butler, Greene | Osage | at Central Springs | Garner-Hayfield-Ventura | Okoboji, Milford | at Clayton Ridge, Guttenberg | at AGWSR, Ackley | ||||||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 1 | West Hancock, Britt | at North Union | at West Fork, Sheffield | at Belmond-Klemme | Saint Ansgar | Newman Catholic, Mason City | Central Springs | ||||||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 8 | North Union | West Hancock, Britt | Lake Mills | at Saint Ansgar | at Belmond-Klemme | North Butler, Greene | at Newman Catholic, Mason City | ||||||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 15 | at Saint Ansgar | Belmond-Klemme | South Winneshiek, Calmar | North Union | at West Hancock, Britt | at Lake Mills | West Fork, Sheffield | ||||||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 22 | Newman Catholic, Mason City | at Nashua-Plainfield | at Belmond-Klemme | at West Fork, Sheffield | Lake Mills | West Hancock, Britt | at North Union | ||||||||||||||||||||||
Wk 6 | Sept. 29 | at Lake Mills | at Newman Catholic, Mason City | Saint Ansgar | at South Central Calhoun | West Fork, Sheffield | at North Union | Belmond-Klemme | ||||||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 6 | AGWSR, Ackley | West Fork, Sheffield | North Union | Lake Mills | at Newman Catholic, Mason City | at Saint Ansgar | at West Hancock, Britt | ||||||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 13 | at West Fork, Sheffield | at Lake Mills | at West Hancock, Britt | Newman Catholic, Mason City | at Sibley-Ocheyedan | Belmond-Klemme | Saint Ansgar | ||||||||||||||||||||||
DISTRICT 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||
School | Date | AGWSR, Ackley | Nashua-Plainfield | South Winneshiek, Calmar | BCLUW, Conrad | North Tama, Traer | North Butler, Greene | Wapsie Valley, Fairbank | ||||||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 25 | Lake Mills | at Postville | Starmont | at East Marshall, LeGrand | at Hudson | Belmond-Klemme | Jesup | ||||||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 1 | at BCLUW, Conrad | North Tama, Traer | North Butler, Greene | AGWSR, Ackley | at Nashua-Plainfield | at South Winneshiek, Calmar | at Denver | ||||||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 8 | at North Tama, Traer | at BCLUW, Conrad | at Wapsie Valley, Fairbank | Nashua-Plainfield | AGWSR, Ackley | at West Fork, Sheffield | South Winneshiek, Calmar | ||||||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 15 | Nashua-Plainfield | at AGWSR, Ackley | at Newman Catholic, Mason City | at North Tama, Traer | BCLUW, Conrad | Wapsie Valley, Fairbank | at North Butler, Greene | ||||||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 22 | at South Winneshiek, Calmar | Saint Ansgar | AGWSR, Ackley | North Butler, Greene | at Wapsie Valley, Fairbank | at BCLUW, Conrad | North Tama, Traer | ||||||||||||||||||||||
Wk 6 | Sept. 29 | Wapsie Valley, Fairbank | South Winneshiek, Calmar | at Nashua-Plainfield | Martensdale-St. Marys | at North Butler, Greene | North Tama, Traer | at AGWSR, Ackley | ||||||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 6 | at Belmond-Klemme | at North Butler, Greene | at North Tama, Traer | at Wapsie Valley, Fairbank | South Winneshiek, Calmar | Nashua-Plainfield | BCLUW, Conrad | ||||||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 13 | North Butler, Greene | Wapsie Valley, Fairbank | BCLUW, Conrad | at South Winneshiek, Calmar | North Mahaska, New Sharon | at AGWSR, Ackley | at Nashua-Plainfield | ||||||||||||||||||||||
DISTRICT 4 | ||||||||||||||||||||||||||||||
School | Date | Postville | Maquoketa Valley, Delhi | Bellevue | North Linn, Troy Mills | North Cedar, Stanwood | East Buchanan, Winthrop | Starmont | Clayton Ridge, Guttenberg | |||||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 25 | Nashua-Plainfield | Cascade | at Northeast, Goose Lake | at Alburnett | at Highland, Riverside | Sumner-Fredericksburg | at South Winneshiek, Calmar | West Fork, Sheffield | |||||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 1 | North Linn, Troy Mills | North Cedar, Stanwood | East Buchanan, Winthrop | at Postville | at Maquoketa Valley, Delhi | at Bellevue | Clayton Ridge, Guttenberg | at Starmont | |||||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 8 | at Clayton Ridge, Guttenberg | at East Buchanan, Winthrop | at North Cedar, Stanwood | Starmont | Bellevue | Maquoketa Valley, Delhi | at North Linn, Troy Mills | Postville | |||||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 15 | at Maquoketa Valley, Delhi | Postville | Clayton Ridge, Guttenberg | North Cedar, Stanwood | at North Linn, Troy Mills | at Starmont | East Buchanan, Winthrop | at Bellevue | |||||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 22 | Bellevue | at Clayton Ridge, Guttenberg | at Postville | at East Buchanan, Winthrop | Starmont | North Linn, Troy Mills | at North Cedar, Stanwood | Maquoketa Valley, Delhi | |||||||||||||||||||||
Wk 6 | Sept. 29 | at Starmont | at Bellevue | Maquoketa Valley, Delhi | Clayton Ridge, Guttenberg | East Buchanan, Winthrop | at North Cedar, Stanwood | Postville | at North Linn, Troy Mills | |||||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 6 | North Cedar, Stanwood | North Linn, Troy Mills | Starmont | at Maquoketa Valley, Delhi | at Postville | at Clayton Ridge, Guttenberg | at Bellevue | East Buchanan, Winthrop | |||||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 13 | at East Buchanan, Winthrop | at Starmont | at North Linn, Troy Mills | Bellevue | Clayton Ridge, Guttenberg | Postville | Maquoketa Valley, Delhi | at North Cedar, Stanwood | |||||||||||||||||||||
DISTRICT 5 | ||||||||||||||||||||||||||||||
School | Date | Wapello | Van Buren County | Danville | Columbus Community | Pekin | Highland, Riverside | Lisbon | Louisa-Muscatine | |||||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 25 | West Burlington/Notre Dame | Central Lee, Donnellson | at Lynnville-Sully | at Mediapolis | at Cardinal, Eldon | North Cedar, Stanwood | at Durant | Tipton | |||||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 1 | Columbus Community | Pekin | Highland, Riverside | at Wapello | at Van Buren County | at Danville | Louisa-Muscatine | at Lisbon | |||||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 8 | at Louisa-Muscatine | at Highland, Riverside | at Pekin | Lisbon | Danville | Van Buren County | at Columbus Community | Wapello | |||||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 15 | at Van Buren County | Wapello | Louisa-Muscatine | Pekin | at Columbus Community | at Lisbon | Highland, Riverside | at Danville | |||||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 22 | Danville | at Louisa-Muscatine | at Wapello | at Highland, Riverside | Lisbon | Columbus Community | at Pekin | Van Buren County | |||||||||||||||||||||
Wk 6 | Sept. 29 | at Lisbon | at Danville | Van Buren County | Louisa-Muscatine | Highland, Riverside | at Pekin | Wapello | at Columbus Community | |||||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 6 | Pekin | Columbus Community | Lisbon | at Van Buren County | at Wapello | at Louisa-Muscatine | at Danville | Highland, Riverside | |||||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 13 | at Highland, Riverside | at Lisbon | at Columbus Community | Danville | Louisa-Muscatine | Wapello | Van Buren County | at Pekin | |||||||||||||||||||||
DISTRICT 6 | ||||||||||||||||||||||||||||||
School | Date | Lynnville-Sully | Wayne, Corydon | Madrid | North Mahaska, New Sharon | Mount Ayr | Martensdale-St. Marys | Central Decatur, Leon | ||||||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 25 | Danville | Colfax-Mingo | at Woodward-Granger | Eddyville-Blakesburg-Fremont | at Nodaway Valley | Grand View Christian | at Earlham | ||||||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 1 | North Mahaska, New Sharon | Mount Ayr | Martensdale-St. Marys | at Lynnville-Sully | at Wayne, Corydon | at Madrid | Nodaway Valley | ||||||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 8 | at Pleasantville | at Martensdale-St. Marys | at Mount Ayr | Central Decatur, Leon | Madrid | Wayne, Corydon | at North Mahaska, New Sharon | ||||||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 15 | Madrid | at Panorama, Panora | at Lynnville-Sully | at Martensdale-St. Marys | Central Decatur, Leon | North Mahaska, New Sharon | at Mount Ayr | ||||||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 22 | at Wayne, Corydon | Lynnville-Sully | Earlham | Mount Ayr | at North Mahaska, New Sharon | at Central Decatur, Leon | Martensdale-St. Marys | ||||||||||||||||||||||
Wk 6 | Sept. 29 | Mount Ayr | at North Mahaska, New Sharon | at Central Decatur, Leon | Wayne, Corydon | at Lynnville-Sully | at BCLUW, Conrad | Madrid | ||||||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 6 | at Martensdale-St. Marys | Central Decatur, Leon | North Mahaska, New Sharon | at Madrid | ACGC | Lynnville-Sully | at Wayne, Corydon | ||||||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 13 | at Central Decatur, Leon | at Madrid | Wayne, Corydon | at North Tama, Traer | Martensdale-St. Marys | at Mount Ayr | Lynnville-Sully | ||||||||||||||||||||||
DISTRICT 7 | ||||||||||||||||||||||||||||||
School | Date | Southwest Valley | Earlham | Panorama, Panora | South Central Calhoun | ACGC | IKM-Manning | Riverside, Oakland | ||||||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 25 | Red Oak | Central Decatur, Leon | at West Central Valley, Stuart | at Pocahontas Area | Ogden | East Sac County | at West Monona, Onawa | ||||||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 1 | South Central Calhoun | ACGC | IKM-Manning | at Southwest Valley | at Earlham | at Panorama, Panora | AHSTW, Avoca | ||||||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 8 | at Grand View Christian | at IKM-Manning | at ACGC | Riverside, Oakland | Panorama, Panora | Earlham | at South Central Calhoun | ||||||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 15 | at Earlham | Southwest Valley | Wayne, Corydon | ACGC | at South Central Calhoun | at Riverside, Oakland | IKM-Manning | ||||||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 22 | Panorama, Panora | at Madrid | at Southwest Valley | at IKM-Manning | Riverside, Oakland | South Central Calhoun | at ACGC | ||||||||||||||||||||||
Wk 6 | Sept. 29 | at Riverside, Oakland | at Panorama, Panora | Earlham | West Hancock, Britt | IKM-Manning | at ACGC | Southwest Valley | ||||||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 6 | at IKM-Manning | Riverside, Oakland | South Central Calhoun | at Panorama, Panora | at Mount Ayr | Southwest Valley | at Earlham | ||||||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 13 | ACGC | at South Central Calhoun | at Riverside, Oakland | Earlham | at Southwest Valley | at Logan-Magnolia | Panorama, Panora | ||||||||||||||||||||||
DISTRICT 8 | ||||||||||||||||||||||||||||||
School | Date | St. Albert, Council Bluffs | Kingsley-Pierson | Woodbury Central, Moville | West Monona, Onawa | Logan-Magnolia | Westwood, Sloan | Tri-Center, Neola | ||||||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 25 | Treynor | Alta-Aurelia | at Lawton-Bronson | Riverside, Oakland | at Missouri Valley | MVAOCOU | at AHSTW, Avoca | ||||||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 1 | West Monona, Onawa | Logan-Magnolia | Westwood, Sloan | at St. Albert, Council Bluffs | at Kingsley-Pierson | at Woodbury Central, Moville | Treynor | ||||||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 8 | at Underwood | at Westwood, Sloan | at Logan-Magnolia | Tri-Center, Neola | Woodbury Central, Moville | Kingsley-Pierson | at West Monona, Onawa | ||||||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 15 | at Kingsley-Pierson | St. Albert, Council Bluffs | Gehlen Catholic, LeMars | Logan-Magnolia | at West Monona, Onawa | at Tri-Center, Neola | Westwood, Sloan | ||||||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 22 | Woodbury Central, Moville | at Hartley-Melvin-Sanborn | at St. Albert, Council Bluffs | at Westwood, Sloan | Tri-Center, Neola | West Monona, Onawa | at Logan-Magnolia | ||||||||||||||||||||||
Wk 6 | Sept. 29 | at Tri-Center, Neola | Woodbury Central, Moville | at Kingsley-Pierson | at Alta-Aurelia | Westwood, Sloan | at Logan-Magnolia | St. Albert, Council Bluffs | ||||||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 6 | Logan-Magnolia | at West Monona, Onawa | Tri-Center, Neola | Kingsley-Pierson | at St. Albert, Council Bluffs | at MMCRU | at Woodbury Central, Moville | ||||||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 13 | at Westwood, Sloan | at Tri-Center, Neola | West Monona, Onawa | at Woodbury Central, Moville | IKM-Manning | St. Albert, Council Bluffs | Kingsley-Pierson | ||||||||||||||||||||||