|
||||||||||||||||||||||||||
FOOTBALL | ||||||||||||||||||||||||||
2024 REGULAR SEASON SCHEDULES | ||||||||||||||||||||||||||
CLASS 3A | ||||||||||||||||||||||||||
Home games listed with opponent | Away games listed with "at" | Thursday games denoted with (T) | ||||||||||||||||||||||||||
DISTRICT 1 | ||||||||||||||||||||||||||
School | Date | MOC-Floyd Valley | Carroll | Bishop Heelan, Sioux City | Boyden-Hull/Rock Valley | Sergeant Bluff-Luton | Sioux Center | |||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 30 | Unity Christian, Orange City | at Greene County | at Kuemper Catholic, Carroll | Western Christian, Hull | at LeMars | at West Lyon, Inwood | |||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 6 | at Central Lyon/George-Little Rock | Gilbert | Council Bluffs, Abraham Lincoln | West Sioux, Hawarden | Sioux City, East | Spirit Lake | |||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 13 | at Okoboji, Milford | Denison-Schleswig | at Sioux City, East (T) | at LeMars | at Sioux City, West | at Unity Christian, Orange City | |||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 20 | LeMars | at Creston | Sioux City, West | at Algona | Harlan | Spencer | |||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 27 | Carroll | at MOC-Floyd Valley | Sioux Center | Sergeant Bluff-Luton | at Boyden-Hull/Rock Valley | at Bishop Heelan, Sioux City | |||||||||||||||||||
Wk 6 | Oct. 4 | at Sergeant Bluff-Luton | Bishop Heelan, Sioux City | at Carroll | at Sioux Center | MOC-Floyd Valley | Boyden-Hull/Rock Valley | |||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 11 | at Sioux Center | at Sergeant Bluff-Luton | at Boyden-Hull/Rock Valley | Bishop Heelan, Sioux City | Carroll | MOC-Floyd Valley | |||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 18 | Boyden-Hull/Rock Valley | Sioux Center | Sergeant Bluff-Luton | at MOC-Floyd Valley | at Bishop Heelan, Sioux City | at Carroll | |||||||||||||||||||
Wk 9 | Oct. 25 | at Bishop Heelan, Sioux City | at Boyden-Hull/Rock Valley | MOC-Floyd Valley | Carroll | Sioux Center | at Sergeant Bluff-Luton | |||||||||||||||||||
DISTRICT 2 | ||||||||||||||||||||||||||
School | Date | Charles City | Algona | Clear Lake | Hampton-Dumont-CAL | Humboldt | Webster City | |||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 30 | Oelwein | at Spirit Lake | Forest City | Iowa Falls-Alden | at Spencer | at Fort Dodge | |||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 6 | at South Tama County | at Forest City | at New Hampton | Clarion-Goldfield-Dows | Ballard | Spencer | |||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 13 | Waterloo, East | Estherville Lincoln Central | Iowa Falls-Alden | at West Marshall, State Center | at Van Meter | at North Polk, Alleman | |||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 20 | at Mason City | Boyden-Hull/Rock Valley | at Waverly-Shell Rock | at Nevada | North Polk, Alleman | West Delaware, Manchester | |||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 27 | Algona | at Charles City | Webster City | Humboldt | at Hampton-Dumont-CAL | at Clear Lake | |||||||||||||||||||
Wk 6 | Oct. 4 | at Humboldt | Clear Lake | at Algona | at Webster City | Charles City | Hampton-Dumont-CAL | |||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 11 | at Webster City | at Humboldt | at Hampton-Dumont-CAL | Clear Lake | Algona | Charles City | |||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 18 | Hampton-Dumont-CAL | Webster City | Humboldt | at Charles City | at Clear Lake | at Algona | |||||||||||||||||||
Wk 9 | Oct. 25 | at Clear Lake | at Hampton-Dumont-CAL | Charles City | Algona | Webster City | at Humboldt | |||||||||||||||||||
DISTRICT 3 | ||||||||||||||||||||||||||
School | Date | Center Point-Urbana | Wahlert Catholic, Dubuque | Independence | Maquoketa | West Delaware, Manchester | Central DeWitt | |||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 30 | Grinnell | at Camanche | North Fayette Valley | Anamosa | at Epworth, Western Dubuque | North Scott, Eldridge | |||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 6 | at Anamosa | Epworth, Western Dubuque | at Crestwood, Cresco | at Clinton | Decorah | at Northeast, Goose Lake | |||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 13 | Marion | Clinton | Waukon | at Northeast, Goose Lake | Union, La Porte City | Solon | |||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 20 | at South Tama County, Tama | at Assumption, Davenport | at Decorah | Marion | at Webster City | at Clinton | |||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 27 | Wahlert Catholic, Dubuque | at Center Point-Urbana | Central DeWitt | West Delaware, Manchester | at Maquoketa | at Independence | |||||||||||||||||||
Wk 6 | Oct. 4 | at West Delaware, Manchester | Independence | at Wahlert Catholic, Dubuque | at Central DeWitt | Center Point-Urbana | Maquoketa | |||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 11 | at Central DeWitt | at West Delaware, Manchester | at Maquoketa | Independence | Wahlert Catholic, Dubuque | Center Point-Urbana | |||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 18 | Maquoketa | Central DeWitt | West Delaware, Manchester | at Center Point-Urbana | at Independence | at Wahlert Catholic, Dubuque | |||||||||||||||||||
Wk 9 | Oct. 25 | at Independence | at Maquoketa | Center Point-Urbana | Wahlert Catholic, Dubuque | Central DeWitt | at West Delaware, Manchester | |||||||||||||||||||
DISTRICT 4 | ||||||||||||||||||||||||||
School | Date | Washington | Keokuk | Fort Madison | Mount Vernon | Mount Pleasant | Assumption, Davenport | |||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 30 | Oskaloosa | at Ottumwa | Burlington | at Monticello | at Fairfield | at Solon | |||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 6 | at Burlington | at Pella | at Fairfield | Union, La Porte City | West Burlington/Notre Dame | Davenport, North | |||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 13 | Fairfield | Burlington | Centerville | at Benton Community | Tipton | at North Scott, Eldridge | |||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 20 | at Grinnell | Fairfield | at Williamsburg | at Solon | at Burlington | Wahlert Catholic, Dubuque | |||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 27 | Keokuk | at Washington | Assumption, Davenport | Mount Pleasant | at Mount Vernon | at Fort Madison | |||||||||||||||||||
Wk 6 | Oct. 4 | at Mount Pleasant | Fort Madison | at Keokuk | at Assumption, Davenport | Washington | Mount Vernon | |||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 11 | at Assumption, Davenport | at Mount Pleasant | at Mount Vernon | Fort Madison | Keokuk | Washington | |||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 18 | Mount Vernon | Assumption, Davenport | Mount Pleasant | at Washington | at Fort Madison | at Keokuk | |||||||||||||||||||
Wk 9 | Oct. 25 | at Fort Madison | at Mount Vernon | Washington | Keokuk | Assumption, Davenport | at Mount Pleasant | |||||||||||||||||||
DISTRICT 5 | ||||||||||||||||||||||||||
School | Date | Solon | Grinnell | South Tama County | Fairfield | Benton Community | Williamsburg | |||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 30 | Assumption, Davenport | at Center Point-Urbana | at Roland-Story, Story City | Mount Pleasant | at Vinton-Shellsburg | at West Branch | |||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 6 | at Clear Creek-Amana | at Bondurant-Farrar | Charles City | Fort Madison | at Marion | Xavier, Cedar Rapids | |||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 13 | at Central DeWitt | Oskaloosa | at Knoxville | at Washington | Mount Vernon | at Clear Creek-Amana | |||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 20 | Mount Vernon | Washington | Center Point-Urbana | at Keokuk | Clear Creek-Amana | Fort Madison | |||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 27 | Grinnell | at Solon | Williamsburg | Benton Community | at Fairfield | at South Tama County | |||||||||||||||||||
Wk 6 | Oct. 4 | at Benton Community | South Tama County | at Grinnell | at Williamsburg | Solon | Fairfield | |||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 11 | at Williamsburg | at Benton Community | at Fairfield | South Tama County | Grinnell | Solon | |||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 18 | Fairfield | Williamsburg | Benton Community | at Solon | at South Tama County | at Grinnell | |||||||||||||||||||
Wk 9 | Oct. 25 | at South Tama County | at Fairfield | Solon | Grinnell | Williamsburg | at Benton Community | |||||||||||||||||||
DISTRICT 6 | ||||||||||||||||||||||||||
School | Date | Atlantic | Knoxville | Nevada | Harlan | Creston | Perry | |||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 30 | Clarke, Osceola | Boone | West Marshall, State Center | Lewis Central | at Winterset | at Des Moines, Hoover (T) | |||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 6 | at Glenwood | at Clarke, Osceola | at Roland-Story, Story City | Denison-Schleswig | Lewis Central | Greene County | |||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 13 | Greene County | South Tama County | at PCM, Monroe | at Glenwood | at Ballard | at Ogden | |||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 20 | at Winterset | at Des Moines, Hoover (T) | Hampton-Dumont-CAL | at Sergeant Bluff-Luton | Carroll | Storm Lake | |||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 27 | Knoxville | at Atlantic | Perry | Creston | at Harlan | at Nevada | |||||||||||||||||||
Wk 6 | Oct. 4 | at Creston | Nevada | at Knoxville | at Perry | Atlantic | Harlan | |||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 11 | at Perry | at Creston | at Harlan | Nevada | Knoxville | Atlantic | |||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 18 | Harlan | Perry | Creston | at Atlantic | at Nevada | at Knoxville | |||||||||||||||||||
Wk 9 | Oct. 25 | at Nevada | at Harlan | Atlantic | Knoxville | Perry | at Creston |