|
||||||||||||||||||||||||||
FOOTBALL | ||||||||||||||||||||||||||
2023 REGULAR SEASON SCHEDULES | ||||||||||||||||||||||||||
CLASS 3A | ||||||||||||||||||||||||||
Home games listed with opponent | Away games listed with "at" | Thursday games denoted with (T) | ||||||||||||||||||||||||||
DISTRICT 1 | ||||||||||||||||||||||||||
School | Date | MOC-Floyd Valley | Carroll | Bishop Heelan, Sioux City | Boyden-Hull/Rock Valley | Sergeant Bluff-Luton | Sioux Center | |||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 25 | at Unity Christian, Orange City | Greene County | Kuemper Catholic, Carroll | at Western Christian, Hull | LeMars | West Lyon, Inwood | |||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 1 | Central Lyon/George-Little Rock | at Gilbert | at Council Bluffs, Abraham Lincoln | at West Sioux, Hawarden | at Sioux City, East | at Spirit Lake | |||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 8 | Okoboji, Milford | at Denison-Schleswig | Sioux City, East | LeMars | Sioux City, West | Unity Christian, Orange City | |||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 15 | at LeMars | Creston | at Sioux City, West (T) | Algona | at Harlan | at Spencer | |||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 22 | at Carroll | MOC-Floyd Valley | at Sioux Center | at Sergeant Bluff-Luton | Boyden-Hull/Rock Valley | Bishop Heelan, Sioux City | |||||||||||||||||||
Wk 6 | Sept. 29 | Sergeant Bluff-Luton | at Bishop Heelan, Sioux City | Carroll | Sioux Center | at MOC-Floyd Valley | at Boyden-Hull/Rock Valley | |||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 6 | Sioux Center | Sergeant Bluff-Luton | Boyden-Hull/Rock Valley | at Bishop Heelan, Sioux City | at Carroll | at MOC-Floyd Valley | |||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 13 | at Boyden-Hull/Rock Valley | at Sioux Center | at Sergeant Bluff-Luton | MOC-Floyd Valley | Bishop Heelan, Sioux City | Carroll | |||||||||||||||||||
Wk 9 | Oct. 20 | Bishop Heelan, Sioux City | Boyden-Hull/Rock Valley | at MOC-Floyd Valley | at Carroll | at Sioux Center | Sergeant Bluff-Luton | |||||||||||||||||||
DISTRICT 2 | ||||||||||||||||||||||||||
School | Date | Charles City | Algona | Clear Lake | Hampton-Dumont-CAL | Humboldt | Webster City | |||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 25 | at Oelwein | Spirit Lake | at Forest City | at Iowa Falls-Alden | Spencer | Fort Dodge | |||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 1 | South Tama County | Forest City | New Hampton | at Clarion-Goldfield-Dows | at Ballard | at Spencer | |||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 8 | at Waterloo, East | at Estherville Lincoln Central | at Iowa Falls-Alden | West Marshall, State Center | Van Meter | North Polk, Alleman | |||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 15 | Mason City | at Boyden-Hull/Rock Valley | Waverly-Shell Rock | Nevada | at North Polk, Alleman | at West Delaware, Manchester | |||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 22 | at Algona | Charles City | at Webster City | at Humboldt | Hampton-Dumont-CAL | Clear Lake | |||||||||||||||||||
Wk 6 | Sept. 29 | Humboldt | at Clear Lake | Algona | Webster City | at Charles City | at Hampton-Dumont-CAL | |||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 6 | Webster City | Humboldt | Hampton-Dumont-CAL | at Clear Lake | at Algona | at Charles City | |||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 13 | at Hampton-Dumont-CAL | at Webster City | at Humboldt | Charles City | Clear Lake | Algona | |||||||||||||||||||
Wk 9 | Oct. 20 | Clear Lake | Hampton-Dumont-CAL | at Charles City | at Algona | at Webster City | Humboldt | |||||||||||||||||||
DISTRICT 3 | ||||||||||||||||||||||||||
School | Date | Center Point-Urbana | Wahlert Catholic, Dubuque | Independence | Maquoketa | West Delaware, Manchester | Central DeWitt | |||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 25 | at Grinnell | Camanche | at North Fayette Valley | at Anamosa | Epworth, Western Dubuque | at North Scott, Eldridge | |||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 1 | Anamosa | at Epworth, Western Dubuque | Crestwood, Cresco | Clinton | at Decorah | Northeast, Goose Lake | |||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 8 | at Marion | at Clinton | at Waukon | Northeast, Goose Lake | at Union, La Porte City | at Solon | |||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 15 | South Tama County, Tama | Assumption, Davenport | Decorah | at Marion | Webster City | Clinton | |||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 22 | at Wahlert Catholic, Dubuque | Center Point-Urbana | at Central DeWitt | at West Delaware, Manchester | Maquoketa | Independence | |||||||||||||||||||
Wk 6 | Sept. 29 | West Delaware, Manchester | at Independence | Wahlert Catholic, Dubuque | Central DeWitt | at Center Point-Urbana | at Maquoketa | |||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 6 | Central DeWitt | West Delaware, Manchester | Maquoketa | at Independence | at Wahlert Catholic, Dubuque | at Center Point-Urbana | |||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 13 | at Maquoketa | at Central DeWitt | at West Delaware, Manchester | Center Point-Urbana | Independence | Wahlert Catholic, Dubuque | |||||||||||||||||||
Wk 9 | Oct. 20 | Independence | Maquoketa | at Center Point-Urbana | at Wahlert Catholic, Dubuque | at Central DeWitt | West Delaware, Manchester | |||||||||||||||||||
DISTRICT 4 | ||||||||||||||||||||||||||
School | Date | Washington | Keokuk | Fort Madison | Mount Vernon | Mount Pleasant | Assumption, Davenport | |||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 25 | at Oskaloosa | Ottumwa | at Burlington | Monticello | Fairfield | Solon | |||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 1 | Burlington | Pella | Fairfield | at Union, La Porte City | at West Burlington/Notre Dame | at Davenport, North | |||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 8 | at Fairfield | at Burlington | at Centerville | Benton Community | at Tipton | North Scott, Eldridge | |||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 15 | Grinnell | at Fairfield | Williamsburg | Solon | Burlington | at Wahlert Catholic, Dubuque | |||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 22 | at Keokuk | Washington | at Assumption, Davenport | at Mount Pleasant | Mount Vernon | Fort Madison | |||||||||||||||||||
Wk 6 | Sept. 29 | Mount Pleasant | at Fort Madison | Keokuk | Assumption, Davenport | at Washington | at Mount Vernon | |||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 6 | Assumption, Davenport | Mount Pleasant | Mount Vernon | at Fort Madison | at Keokuk | at Washington | |||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 13 | at Mount Vernon | at Assumption, Davenport | at Mount Pleasant | Washington | Fort Madison | Keokuk | |||||||||||||||||||
Wk 9 | Oct. 20 | Fort Madison | Mount Vernon | at Washington | at Keokuk | at Assumption, Davenport | Mount Pleasant | |||||||||||||||||||
DISTRICT 5 | ||||||||||||||||||||||||||
School | Date | Solon | Grinnell | South Tama County | Fairfield | Benton Community | Williamsburg | |||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 25 | at Assumption, Davenport | Center Point-Urbana | Roland-Story, Story City | at Mount Pleasant | Vinton-Shellsburg | West Branch | |||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 1 | Clear Creek-Amana | Bondurant-Farrar | at Charles City | at Fort Madison | Marion | at Xavier, Cedar Rapids | |||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 8 | Central DeWitt | at Oskaloosa | Knoxville | Washington | at Mount Vernon | Clear Creek-Amana | |||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 15 | at Mount Vernon | at Washington | at Center Point-Urbana | Keokuk | at Clear Creek-Amana | at Fort Madison | |||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 22 | at Grinnell | Solon | at Williamsburg | at Benton Community | Fairfield | South Tama County | |||||||||||||||||||
Wk 6 | Sept. 29 | Benton Community | at South Tama County | Grinnell | Williamsburg | at Solon | at Fairfield | |||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 6 | Williamsburg | Benton Community | Fairfield | at South Tama County | at Grinnell | at Solon | |||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 13 | at Fairfield | at Williamsburg | at Benton Community | Solon | South Tama County | Grinnell | |||||||||||||||||||
Wk 9 | Oct. 20 | South Tama County | Fairfield | at Solon | at Grinnell | at Williamsburg | Benton Community | |||||||||||||||||||
DISTRICT 6 | ||||||||||||||||||||||||||
School | Date | Atlantic | Knoxville | Nevada | Harlan | Creston | Perry | |||||||||||||||||||
Wk 1 | Aug. 25 | at Clarke, Osceola | at Boone | at West Marshall, State Center | at Lewis Central | Winterset | Des Moines, Hoover | |||||||||||||||||||
Wk 2 | Sept. 1 | Glenwood | Clarke, Osceola | Roland-Story, Story City | at Denison-Schleswig | at Lewis Central | at Greene County | |||||||||||||||||||
Wk 3 | Sept. 8 | at Greene County | at South Tama County | PCM | Glenwood | Ballard | Ogden | |||||||||||||||||||
Wk 4 | Sept. 15 | Winterset | Des Moines, Hoover | at Hampton-Dumont-CAL | Sergeant Bluff-Luton | at Carroll | at Storm Lake | |||||||||||||||||||
Wk 5 | Sept. 22 | at Knoxville | Atlantic | at Perry | at Creston | Harlan | Nevada | |||||||||||||||||||
Wk 6 | Sept. 29 | Creston | at Nevada | Knoxville | Perry | at Atlantic | at Harlan | |||||||||||||||||||
Wk 7 | Oct. 6 | Perry | Creston | Harlan | at Nevada | at Knoxville | at Atlantic | |||||||||||||||||||
Wk 8 | Oct. 13 | at Harlan | at Perry | at Creston | Atlantic | Nevada | Knoxville | |||||||||||||||||||
Wk 9 | Oct. 20 | Nevada | Harlan | at Atlantic | at Knoxville | at Perry | Creston |