2017-2018 Basketball Weekly Scores:

Postponed/Canceled Games this Season:

12/12/2017: East Marshall, LeGrand @ South Hardin (Ppd TBA) -- POSTPONED
12/12/2017: IKM-Manning @ Riverside, Oakland (Ppd TBA) -- POSTPONED


Missing Scores this Season:
[None]

Click on a Week for Game Schedules, Scores and Updates:

Nov 27-Dec 2   Dec 4-9   Dec 11-16   Dec 18-23      Jan 8-13   Jan 15-20   Jan 22-27   Jan 29-Feb 3   Feb 5-10   Feb 12-17   


Tuesday (01/02/2018):



Scheduled Games: (not yet scored)
Van Meter @ ACGC
Gehlen Catholic, LeMars @ Akron-Westfield
North Mahaska, New Sharon @ Albia
Murray @ Ankeny Christian Academy
West Harrison, Mondamin @ Ar-We-Va, Westside
Harlan @ Atlantic
Monticello @ Bellevue
Exira/EH-K @ Boyer Valley, Dunlap
Glidden-Ralston @ CAM, Anita
Davis County, Bloomfield @ Clarke, Osceola
Dunkerton @ Colo-Nesco
Lone Tree @ Columbus Community, Columbus Junction
Paton-Churdan @ Coon Rapids-Bayard
Boone @ Dallas Center-Grimes
West Central Valley, Stuart @ Des Moines Christian
Ottumwa @ Des Moines, North
Woodward-Granger @ Earlham
Maquoketa Valley, Delhi @ East Buchanan, Winthrop
Southeast Valley, Gowrie @ East Sac County
Iowa City, Liberty @ Fairfield
Bishop Garrigan, Algona @ Forest City
Clarinda @ Glenwood
Wapello @ Highland, Riverside
South Hardin @ Iowa Falls-Alden
Pekin @ Iowa Mennonite, Kalona
Dowling Catholic, West Des Moines @ Johnston
Cedar Valley Christian School @ Lisbon
Midland, Wyoming @ Marquette Catholic, Bellevue
Fort Dodge @ Mason City
Dubuque, Senior @ Milwaukee Bay View, WI
Crestwood, Cresco @ New Hampton
Holy Trinity Catholic, Fort Madison @ New London
Camanche @ North Cedar, Stanwood
Lake Mills @ North Iowa, Buffalo Center
Alburnett @ North Linn, Troy Mills
Eagle Grove @ North Union
Saint Ansgar @ Northwood-Kensett
Danville @ Notre Dame, Burlington
Panorama, Panora @ Ogden
Lamoni @ Orient-Macksburg
Tipton @ Regina, Iowa City
Dakota Valley, SD @ Sergeant Bluff-Luton
Mormon Trail, Garden Grove @ Seymour
Waukee @ Southeast Polk
Sioux City, North @ Spirit Lake
Central City @ Springville
Kuemper Catholic, Carroll @ St. Albert, Council Bluffs
Iowa Christian Academy @ Twin Cedars, Bussey
Bishop Heelan Catholic, Sioux City @ Unity Christian, Orange City
Marshalltown @ Urbandale
Central Lee, Donnellson @ Van Buren Community
Cardinal, Eldon @ WACO, Wayland
Fort Madison @ Washington
Charles City @ Waverly-Shell Rock
Durant @ West Branch
Belmond-Klemme @ West Hancock, Britt
Wilton @ West Liberty
Mediapolis @ Winfield-Mt. Union
St. Mary's, Storm Lake @ Woodbury Central, Moville


Thursday (01/04/2018):



Scheduled Games: (not yet scored)
Janesville @ AGWSR, Ackley
Maple Valley-Anthon-Oto @ Alta/Aurelia
Martensdale-St. Marys @ Ankeny Christian Academy
Gladbrook-Reinbeck @ Aplington-Parkersburg
BCLUW, Conrad @ B-G-M, Brooklyn
Clarion-Goldfield-Dows @ Belmond-Klemme
Wayne, Corydon @ Central Decatur, Leon
Edgewood-Colesburg @ Central, Elkader
Colfax-Mingo @ Collins-Maxwell
Winterset @ Creston
South Winneshiek, Calmar @ Decorah
Van Meter @ Des Moines Christian
Lenox @ Diagonal
Murray @ East Union, Afton
Clarinda @ Essex
Pocahontas Area @ Estherville Lincoln Central
Lourdes Cent. Catholic, Nebr. City, NE @ Fremont-Mills, Tabor
Harris-Lake Park @ George-Little Rock
Baxter @ Grand View Christian School
Melcher-Dallas @ Iowa Christian Academy
Houston, MN @ Kee, Lansing
Central Lee, Donnellson @ Keokuk
Rock Valley @ Lennox, SD
Lone Tree @ Lisbon
Notre Dame, Burlington @ Louisa-Muscatine
Mediapolis @ Mid-Prairie, Wellman
Central Springs @ Nashua-Plainfield
Turkey Valley, Jackson Junction @ North Fayette Valley
PCM, Monroe @ North Polk, Alleman
Underwood @ Red Oak
Clarksville @ Riceville
Gehlen Catholic, LeMars @ Sergeant Bluff-Luton
Council Bluffs, Thomas Jefferson @ Sidney
Hinton @ Sioux City, North
Siouxland Christian @ South Sioux City, NE
Storm Lake @ Spirit Lake
Hartley-Melvin-Sanborn @ St. Mary's, Remsen
North Tama, Traer @ Tripoli


Friday (01/05/2018):



Scheduled Games: (not yet scored)
Bondurant-Farrar @ ADM, Adel
Calamus-Wheatland @ Alburnett
St. Edmond, Fort Dodge @ Algona
Southeast Valley, Gowrie @ Alta/Aurelia
Ames @ Ankeny Centennial
Bettendorf @ Assumption, Davenport
Denison-Schleswig @ Atlantic
AHSTW, Avoca @ Audubon
Center Point-Urbana @ Beckman Catholic, Dyersville
Lenox @ Bedford
Montezuma @ Belle Plaine
West Hancock, Britt @ Bishop Garrigan, Algona
Carroll @ Boone
Sioux Center @ Boyden-Hull
Coon Rapids-Bayard @ Boyer Valley, Dunlap
Davenport, Central @ Burlington
AGWSR, Ackley @ CAL, Latimer
West Burlington @ Cardinal, Eldon
Winterset @ Carlisle
Cedar Rapids, Jefferson @ Cedar Rapids, Washington
Cedar Valley Christian School @ Central City
Clear Creek-Amana @ Central DeWitt
WACO, Wayland @ Central Lee, Donnellson
Okoboji, Milford @ Central Lyon, Rock Rapids
Davis County, Bloomfield @ Chariton
Waukon @ Charles City
Lewis Central @ Clarinda
East Mills @ Clarinda Academy
Hampton-Dumont @ Clarion-Goldfield-Dows
Baxter @ Clarksville
Hinton @ Clay Central-Everly
Kee, Lansing @ Clayton Ridge, Guttenberg
Dike-New Hartford @ Columbus Catholic, Waterloo
Waverly-Shell Rock @ Crestwood, Cresco
Van Buren Community @ Danville
North Scott, Eldridge @ Davenport, North
Muscatine @ Davenport, West
Spring Grove, MN @ Decorah
Des Moines, East @ Des Moines, Hoover
Ottumwa @ Des Moines, Lincoln
Des Moines, North @ Des Moines, Roosevelt
Twin Cedars, Bussey @ Diagonal
Collins-Maxwell @ Don Bosco, Gilbertville
Dubuque, Hempstead @ Dubuque, Senior
Camanche @ Durant
North Iowa, Buffalo Center @ Eagle Grove
Lisbon @ East Buchanan, Winthrop
Centerville @ Eddyville-Blakesburg-Fremont
Marquette Catholic, Bellevue @ Edgewood-Colesburg
East Sac County @ Emmetsburg
Lynnville-Sully @ English Valleys, North English
Marion @ Epworth, Western Dubuque
Fremont-Mills, Tabor @ Essex
Woodbine @ Exira/EH-K
Fort Madison @ Fairfield
Urbandale @ Fort Dodge
North Union @ Garner-Hayfield-Ventura
Harris-Lake Park @ Gehlen Catholic, LeMars
Roland-Story, Story City @ Gilbert
BCLUW, Conrad @ Gladbrook-Reinbeck
Dunkerton @ GMG, Garwin
Manson Northwest Webster @ Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire
Pella Christian @ Grinnell
IKM-Manning @ Griswold
South Hardin @ Grundy Center
Sidney @ Heartland Christian
Notre Dame, Burlington @ Holy Trinity Catholic, Fort Madison
Denver @ Hudson
Iowa Falls-Alden @ Humboldt
Dallas Center-Grimes @ Indianola
Martensdale-St. Marys @ Interstate 35, Truro
Waterloo, West @ Iowa City, City High
Wahlert, Dubuque @ Iowa City, West
North Mahaska, New Sharon @ Iowa Valley, Marengo
Meskwaki Settlement School @ Janesville
Marshalltown @ Johnston
Colfax-Mingo @ Keota
Albia @ Knoxville
Glenwood @ Kuemper Catholic, Carroll
Forest City @ Lake Mills
Murray @ Lamoni
Cedar Rapids, Kennedy @ Linn-Mar, Marion
Underwood @ Logan-Magnolia
Winfield-Mt. Union @ Lone Tree
Ogden @ Madrid
Kingsley-Pierson @ Maple Valley-Anthon-Oto
Vinton-Shellsburg @ Maquoketa
Prince of Peace Prep, Clinton @ Maquoketa Valley, Delhi
Dowling Catholic, West Des Moines @ Mason City
Iowa Mennonite, Kalona @ Mediapolis
West Central, Maynard @ MFL MarMac
Tri-Center, Neola @ Missouri Valley
George-Little Rock @ MOC-Floyd Valley
Iowa Christian Academy @ Mormon Trail, Garden Grove
Moravia @ Moulton-Udell
East Union, Afton @ Mount Ayr
Washington @ Mount Pleasant
Independence @ Mount Vernon
West Fork, Sheffield @ Nashua-Plainfield
Oelwein @ New Hampton
Highland, Riverside @ New London
Pocahontas Area @ Newell-Fonda
Rockford @ North Butler, Greene
Mid-Prairie, Wellman @ North Cedar, Stanwood
Easton Valley @ North Linn, Troy Mills
West Branch @ Northeast, Goose Lake
Ankeny Christian Academy @ Orient-Macksburg
Northwood-Kensett @ Osage
Norwalk @ Oskaloosa
Woodward Academy @ Panorama, Panora
Ar-We-Va, Westside @ Paton-Churdan
Louisa-Muscatine @ Pekin
Newton @ Pella
Ballard @ Perry
Clinton @ Pleasant Valley
Southeast Warren, Liberty Center @ Pleasantville
Shenandoah @ Red Oak
Bellevue @ Regina, Iowa City
Westwood, Sloan @ Ridge View
West Monona, Onawa @ River Valley, Correctionville
Treynor @ Riverside, Oakland
Newman Catholic, Mason City @ Saint Ansgar
Nevada @ Saydel
Rock Valley @ Sibley-Ocheyedan
B-G-M, Brooklyn @ Sigourney
West Bend-Mallard @ Sioux Central, Sioux Rapids
LeMars @ Sioux City, East
Omaha Nation, NE @ Siouxland Christian
Benton Community @ Solon
Greene County @ South Hamilton, Jewell
St. Mary's, Remsen @ South O'Brien, Paullina
Nodaway Valley @ Southwest Valley
Estherville Lincoln Central @ Spencer
Midland, Wyoming @ Springville
Harlan @ St. Albert, Council Bluffs
South Central Calhoun @ St. Mary's, Storm Lake
Central, Elkader @ Starmont
Jesup @ Sumner-Fredericksburg
Cascade, Western Dubuque @ Tipton
Bishop Heelan Catholic, Sioux City @ TO BE DETERMINED,
H-L-V, Victor @ Tri-County, Thornburg
Akron-Westfield @ Trinity Christian, Hull
Aplington-Parkersburg @ Union, La Porte City
MMCRU @ Unity Christian, Orange City
Southeast Polk @ Valley, West Des Moines
Columbus Community, Columbus Junction @ Wapello
Tripoli @ Wapsie Valley, Fairbank
Cedar Falls @ Waterloo, East
Ankeny @ Waukee
Clear Lake @ Webster City
Earlham @ West Central Valley, Stuart
South Tama County, Tama @ West Delaware, Manchester
CAM, Anita @ West Harrison, Mondamin
Sheldon @ West Lyon, Inwood
East Marshall, LeGrand @ West Marshall, State Center
Cherokee, Washington @ Western Christian, Hull
Monticello @ Wilton
ACGC @ Woodward-Granger
Prairie, Cedar Rapids @ Xavier, Cedar Rapids


Saturday (01/06/2018):



Scheduled Games: (not yet scored)
Fort Madison @ Albia
Garner-Hayfield-Ventura @ Algona
Columbus Catholic, Waterloo @ Anamosa
Council Bluffs, Abraham Lincoln @ Blair, NE
Beckman Catholic, Dyersville @ Cascade, Western Dubuque
Spirit Lake @ Cedar Rapids, Kennedy
Davis County, Bloomfield @ Central Decatur, Leon
Pleasantville @ Chariton
Nodaway Valley @ Clarke, Osceola
East Marshall, LeGrand @ Dike-New Hartford
Meskwaki Settlement School @ Dunkerton
Kuemper Catholic, Carroll @ East Sac County
ACGC @ Exira/EH-K
Clear Lake @ Forest City
Crestwood, Cresco @ Gladbrook-Reinbeck
Jesup @ Grundy Center
Riverside, Oakland @ Heartland Christian
OA-BCIG @ IKM-Manning
Keokuk @ Illini West, IL
Clear Creek-Amana @ Iowa City, Liberty
Durant @ Midland, Wyoming
West Monona, Onawa @ Missouri Valley
North Linn, Troy Mills @ Monticello
Central Lee, Donnellson @ Mount Pleasant
Colo-Nesco @ Nevada
North Iowa, Buffalo Center @ Newman Catholic, Mason City
Knoxville @ Newton
Decorah @ North Fayette Valley
West Central, Maynard @ Oelwein
Moulton-Udell @ Orient-Macksburg
West Harrison, Mondamin @ Paton-Churdan
Kingsley-Pierson @ Ponca, NE
Creston @ Red Oak
Cherokee, Washington @ Sergeant Bluff-Luton
Moravia @ Seymour
Unity Christian, Orange City @ Sioux Falls Christian, SD
Alburnett @ Starmont
Sioux City, North @ TO BE DETERMINED,
West Marshall, State Center @ Union, La Porte City
Wilton @ Wapello
Waukon @ Wapsie Valley, Fairbank
Sioux City, West @ West Sioux, Hawarden
New London @ Winfield-Mt. Union
Western Christian, Hull @ Worthington, MN
Regina, Iowa City @ Xavier, Cedar Rapids



Return to Basketball Page